| TheDarkDragon a întrebat:

Salut as dori sa cumpar un laptop. Specificatiile sunt urmatoarele:procesor Intel® Core™ i3-6006U 2.00GHz, Skylake™, 15.6", Full HD, 4GB, 1TB, DVD-RW, AMD Radeon R5 M430 2GB.Credeti ca este ok? Ce ma intereseaza e sa se miste ok, fara sa se blocheze, si poate sa ruleze si cateva jocuri, dar nu de ultima generatie ca sunt constient ca nu va rula Assassin's Creed Odyssey.

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut, e o alegere buna, dar ai mesaj cu ceva mai bun la banii respectivi. Sper sa mergi pe ideea mea.

| sierra1 a răspuns:

Pentru aplicații de birotică, navigare și jocuri fără pretenții e foarte bun. Mai depinde alegerea ta și de preț

| PainTech a răspuns:

Laptopul este foarte bun pentru ceea ce ai nevoie. Eventual ii poti pune inca 4 GB RAM.

Pe partea de jocuri se va descurca ok pe titlurile mai vechi. Va putea rula inclusiv GTA 5 pe cele mai joase setari.

| GPA a răspuns:

Ca să se miște precum o rachetă fără să se blocheze, cum spui tu, îi adaugi un SSD și încă o plăcuță de 4 g RAM DDR4 de frecvență mare / 2133mhz sau dacă ai un singur slot, adaugi o plăcuță de 8 /16 g (procesorul tău suportă până la 32g de memorie RAM) Desfă-i carcasa și uită-te, dacă ești curios.
Pentru gaming-ul actual, placa video funcționează decent pe setări medium. Nu te aștepta la GTA v pentru că pe High cel mai probabil vei avea între 20-30 fps-uri.
Sunt multe de spus în privința asta, pe lângă instalarea unui Windows care nu consumă la fel de multe resurse precum "Windows 10", adică Windows 7, ținând cont că ai și un procesor de generația a 6-a de fabricație pe 14nm.
Eu te pot îndruma să-ți cumperi un laptop mult mai bun decât acesta, cu același buget.
Ce brand este laptop-ul și ce serie are?

| TheDarkDragon explică (pentru GPA):

Este un Dell ispiron 3567, si costa 1999 de lei.Pentru acelasi buget ce laptop mai bun ai recomanda?

| NLS a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Si eu as alege aproximativ la fel cu GPA.
Procesorul ales de tine e slabut pentru jocuri, iar placa video e mai slaba decat 920MX din configuratia lui.

Avand in vedere ca e si mai ieftin, nu prea exista motiv sa iei ceva mai scump si mai slab.
Brandurile acestea fac produse la fel de fiabile, in aceeasi gama de pret.

| TheDarkDragon explică (pentru GPA):

Da, ideea e ca are endless OS si nu am niciun CD cu windows original deci trebuie sa piratez unul.

| GPA a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Ce-i așa de greu? Arzi un CD(de preferat bluray) cu Nero sau un stick (de minim 8g ntfs) cu Windows 10 Pro.
Pentru stick există Rufus : https://www.google.ro/......https?/url

Îl găsești pe site-ul Microsoft sau am o copie originală fără prea multe "bălării" de update-uri.

Dacă te interesează să-mi spui.

| TheDarkDragon explică (pentru GPA):

Pai ma descurc eu cu windowsul.Intrebarea e, daca tot pot alege eu ce sa pun, crezi ca e mai bine pun win10 sau 7? Stiu ca 7-le consuma mai putine resurse.

| GPA a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Kaby lake n-are drivere pentru 7. Generația de după kaby inclusiv suportă teoretic doar Windows 10, după cum spun cei de la Microsoft. Am testat un kaby pe un Windows 7 și nu-mi mergeau porturile, nici touchpad-ul, nimic pentru "plug-in". N-aveam unitate CD-ROM și-am renunțat. Am pus Windows 10 și-a mers stas.
În schimb, există un patch pentru Windows 7 pentru a putea fi instalat pe o mașină cu kaby lake : https://www.extremetech.com/......ake-ryzen, dacă intenționezi să instalezi Windows 7, citește cu atenție și urmează instrucțiunile. Instalezi manual driverele...

| DavidRoHD a răspuns:

Pai procesorul nu este bun fincă e un i3 de generația a6a și varianta U(procesorul e prost), 4GB RAM e ok, Hdd-ul 1TB e bun.
Placa video e meh.pentru jocuri nu e bun in schimb poți să-ți faci un PC cu amd Fx8350, te joci pe el mult și bine (8core,8threat sau 4)împreună cu un GT1030 2GB și cu 6/8Gb RAM o sa iti meargă chiar și Ac Oddysei in 30-40 pe low