| ILoveMyFriends a întrebat:

Salut
Ce sa aleg dintre un iphone 6s la mana a doua un iphone 5s nou?

Dau funda ...mulțam

Răspuns Câştigător
| Filozofie a răspuns:

6S daca te poti asigura ca cel de la care il cumperi e de incredere. Nu de alta, dar 5S este EXTREM, EXTREM de mic si cred ca in maxim un an o sa fie depasit.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tot timpul vă recomand să vă cumpăraţi un telefon NOU, din magazin, cu Factură + Garanţie!

NU cumpăraţi second-uri de pe diverse site-uri ( sau de la diverse persoane ) că veţi avea probleme cu telefonul sad

NU vă mai "aruncaţi" banii degeaba!

Toate cele bune!

| Brabete_Iulian_1978 a răspuns:

Atentie cand achizitionezi un iPhone de unde il cumperi.
Nu cumpara un telefon daca pretul ti se pare suspect de mic...
Primul lucru la care trebuie sa fii atent cand achizitionezi un iPhone este la contul de iCloud.
Pune persoana de la care cumperi aparatul sa stearga contul de iCloud in fata ta si sa introduci contul tau de iCloud.
Dezactiveaza functia find my iphone pentru a te asigura ca nu poate fi blocat de alta persoana pana cand nu activezi contul tau de iCloud.

Atentie sa nu fie codat pe vreo retea, decodarea telefoanelor iPhone se poate face numai pe servere specializate si nu este ieftina.Telefonul trebuie sa fie newerlock daca nu vrei sa ai surprize neplacute.
Verifica imeiul telefonului pe site-ul oficial Apple https://www.icloud.com/activationlock/
Functia find my iphone trebuie sa fie OFF
sau Nu (daca este in Romana).
Ideal este sa introduci 2 cartele diferite in iphone sa vezi daca intra in retea pe ambele sim-uri ( ex: Orange si Vodafone)
Daca doriti sa achizitionati totusi un iPhone second hand dar carcasa nu arata prea bine sau geamul de la display este crapat, spart, ciobit dar imaginea si touchscreenul preia comenzile perfect pe toata suprafata acest lucru se poate remedia cu costuri nu foarte mari cum ar fi decodarea sau stergerea contului de iCloud.
Va recomand daca sunteti din Bucuresti sa apelati la www.ServiceTelefoane.ro daca doriti sa achizitionati un iPhone second hand cu sticla de la display sparta.