| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, credeti ca nVIDIA isi saboteaza generatiile din driverre ca sa te forteze sa le cumperi noi?
Sincer ieri cand am facut update la ultimu driver se misca cu 5fps mai prost fata de cel anterior(gtx 970)
Si am vazut asta ca 780ti mergea mai prost ca 960 si ce i de la nVIDIA sau aparat au zis cace un bug, vrajeala nVIDIA.
Ce parere aveti? Se mai merita sa ma upgradez in continuare cu nVIDIA, sau trec direct pe amd?

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Pai nu trebuie? Ai auzit de criza de supraproductie? Ai vrea sa intre in faliment?

| DryIce a răspuns:

Asta e =) teoria mea a conspiratiei, nu am zis 100% sigur ca asa e =) eu am patit si inca cativa, nu toata lumea a patit cu acelasi driver. Nu stiu ce sa zic sincer. O parte de adevar e si aici. Eu unu nu mai fac updaturi la nimic, nici windows nici-un hardware. Un lucru e sigur, multe drivere sunt in beta phase netestate si asa le trimit. Pe mine m-a prins in oc odata si mi-a belit-o, s-a reparat la urmatorul driver. Tot m-am c*c*t pe mine ca am ars placa si nu avea nimica. Atata ca mergea la 150mhz in loc de 900 adica p12 constant =) ce concluzie am tras de aici, driverul avea un bug ceva. Sincer tot nu e 100% confirmata treaba ca o fac intentionat. Poate nu ia updaterul driverul care trebuie, poate fac un driver la mai multe placi in loc sa faca mai multe drivere. Nu stiu ce sa cred.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Uite de exemplu telefonul meu dupa 3 ani nu mai avea semnal, avea afara 1 linie in centru oraselor. Am facut reinstal soft si acuma merge perfect cu 5 linii. Zi tu, e sau nu teoria conspiratiei in joc? o fac intentionat sa vanda cat mai multe aparate? fiecare crede ce vrea, oricum nu poti demonstra ca nu te asculta nimeni.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Oare sa aiba driverul un fel de software de recunoastere varsta componente, gen daca placa e mai veche de 5 ani sa o strice si daca e noua sa o lase in pace. =) who knows. Uita-te in codul sursa al driverului si citeste linie cu linie poate vezi ceva interesant.

| bogdan12321132231 explică (pentru DryIce):

E pur ghinion ca s-a ars, sau din cauza ta ca ai vorjato la temperaturi prea mari, voltaje puse aiurea...