| zT3k a întrebat:

Salut, cu privire la termostatul de ambient al centralei. Recent l-am schimbat pentru ca aveam unu vechi si nu mai functiona.
Problema acum e ca termostatul merge "pe dos" ca sa zic asa, spre exemplu:
-cazul 1 -in casa sunt 20 de grade, daca vreau ca centrala sa porneasca trebuie sa setez pe termostat o valoare sub 20 de grade
-cazul 2 -in casa sunt 20 de grade, daca vreau ca centrala sa se opreasca trebuie sa setez pe termostat o valoare peste 20 de grade
Ceea ce este exact invers fata de cum ar trebui sa fie, care ar putea fi buba?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu cred ca este defect din fabrica. Era bine daca ai pastrat actele de la magazinul de unde l-ai luat si sa mergi cu el inapoi. Apoi mai poate fi o chestie. Sunt anumite setari in termostat. La mine are niste setari din switch-uri. Ar fi bine sa-l vada cel ce ti-a pus in functiune centrala. Sau poate ar trebui inversate firele la el sau unde intra in centrala. La mine am unul (cel nou) cu alimentare la priza si trebuie pus in priza intr-un anumit fel (nul la nul).

| zT3k explică (pentru Salontanul):

Termostatul e pe baterii deci nu prea am ce sa fac, iar cu privire la cele 2 fire. orice termostat pe langa toate setarile care le are, are functia ca la un moment dat cand comanda el sa puna cele 2 fire in scurt circuit, deci nu conteaza ordinea firelor pentri ca tot unul lipit de altul vor ajunge, tot ce e posibil sa fie el defect. inca sper la o alternativa

| sweetys a răspuns:

Nu e logic. Nu e bun termostatul sau nu e compatibil cu centrala.