| ionucmarele a întrebat:

Salut cum se poate castiga bani de pe internet am 13 ani imediat implinesc 14. Ce medote sunt de a castiga si eu cativa banuti de buzunar?

9 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Sunte ceva metode, mai multe decat stiu eu, dar eu iti spun ce stiu:
1. Youtube. Inca nu s-a facut parteneriat cu Romania din cate stiu eu, dar daca faci video-uri calumea, o sa fii cautat, in functie de ce faci.
Ce poti face pe youtube? Video-uri normal. Dar, de care? Orice, care sa arate creativitate si multa munca, de exemplu animatiile, video-uri in care arati cum lucrezi in photoshop sau alte programe celebre pentru stilul lor, si in care faci anumite proiecte.
2. Blogging - nu stiu daca am scris bine. Asta mi se pare cea mai simpla metoda, tot ce ai nevoie este multa imaginatie, creativitate, si idei multe. Intai trebuie sa vii cu o idee despre ce vrei sa faci blogul, dar dupa ce ai ideea, inainte da a o pune in practica, trebuie sa ai cateva idei pentru postari, sa incepi deja sa postezi lucruri pe blog imediag ce l-ai creat.
3. Site-uri - Aici sunt mai multe variante. Poti incepe sa faci site-uri, invatand limbajul HTML si celelalte care mai sunt, si sa incepi sa lucrezi pe desing in photoshop si illustrator pentru a face site-uri din ce in ce mai bine. Se castiga bani buni pentru asta, chiar mii de euro, dar trebuie sa fii foarte bun.
Sau, cealalta varianta, este tot ceva gen youtube, dar putin mai sigur. Iti faci un site, daca nu stii cum, apucate sa inveti ceva limbaje pentru net, nu de alta, da ca sa iasa ceva frumos, si pe el sa postezi la fel, video-uri cu diferite proiecte ale tale, si cum faci tu anumite lucruri pe pc, in photoshop, illustrator, after effects, etc.
Un exemplu de site este www.creativemonkeyz.com intra si vezi cam ce fac baietii, este ceva bun, frumos, si castiga si bani din asta.
Cam astea sunt metodele pe care le stiu eu, care sa fie mai usoare si sa nu necesite super pc-uri, si nici nu stiu ce cunostinte, trebuie doar sa inveti cateva lucruri de baza, care cu timpul se v-or marii depinzand daca tu vrei sa continui cu ceea ce faci sau nu.

| Brâncuşi a răspuns:

Nu sunt, şanse minime să iţi găseşti de muncă, mulţi profită de copi pentru ai pune să împartă pliante şi nu au câştigat nici un ban, mai bine încerci în familie de crăciun paşte dar nu te baza pe net...

Răspuns utilizator avertizat
| alexalexa2000 a răspuns:

Fă-ți o afacere.Pei de exemplu, fă chestii handmade, se vând foarte bine.Fă-țio pagină pe facebook despre asta și vei vinde bine sau să vinzi chestii vechi care nu-ți mai trebuie. sper că ți-am fost de folos:d!

| valentino52 a răspuns (pentru alexalexa2000):

Asa sfatuieste-l de mic sa intre la evaziune fiscala... fara firma si autorizatii poti sa ai probleme mari de tot nu platesti impozit la stat nimic... nu e chiar asa poti sa iti iei niste amenzi de nici nu-ti imaginezi.

| alexalexa2000 a răspuns (pentru valentino52):

Ba nu.De exempluu o fată îți vinde chestii făcute de ea:d.

| valentino52 a răspuns (pentru alexalexa2000):

Stiu ca se practica doar ca e ilegal si daca te prinde garda financiara poti sa ai probleme mari. Orice forma de comert trebuie sa plateasca impozite etc.

| Dangel a răspuns:

Chat si Messemger rolling on the floor)

| Alec00 a răspuns:

Http://www.neobux.com/? rh=416C656331333337
o sa dureze ceva pana faci primi dolari dar pana la urma e un ptc, totusi, merge binisor