| Thuglife02 a întrebat:

doresc sa achizitionez un stand de racire pentru un laptop dar nu prea stiu de ce sa tin cont... ma poate ajuta cineva va rog?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

În primul rând să nu refuleze aerul ci să-l aspire, adică când pui mâna pe ventilatoarele cooler pad-ului să simți că aspiră aerul. Apoi dimensiunea acestuia trebuie să fie exact cu cea a laptop-ului, și nu în ultimul rând volumul de aer.Cu cât are ventilatorul/oarele de dimensiuni mai mari cu atât volumul de aer va fi mai mare.
PS
chestia cu cooler pad-urile era valabil laptop-urilor de generații mai vechi unde fluxul de aer nu era optimizat conform.La cele de generații noi chestia asta a devenit doar una comercială.în 99% din cazuri cooler padurile mai ales cele low-end nu fac nimic numai să consume curentul bateriei, nu să și răcească laptop-ul.Succes

| Jipa95 a răspuns:

Daca partea de jos a laptopului nu este dintr-un material precum aluminiu si este din plastic, nu te mai obosi sa-ti iei stand cooler fie el si unul relativ de calitate. Diferente de temperatura nu vei avea decat cu 2-3 grade si vei realiza ca ai aruncat bani in vant.

| horia2012 a răspuns:

Uite unu':
http://www.emag.ro/......E9B5NBBBM/
sau cauta ceva asemanator, turatie mare, si 1-2 ventilatoare mari.(fara ventilatoare mici).

| AdrenalinTm a răspuns:

UN STAND nu e prea bun pentru un laptop adica mare diferente nu face pentru ca ventilatoarele nu o sa fie exact pe aerisire leptopului si o sa bage mult mai mult praf si tot mai cald o sa fie pana il cureti si daca ventilatorul e mare e lagat la 5 v maxim 9 volti cu un capacitor mic, dar to degeaba
cauta gen asa http://images10.okr.ro/......00_700.jpg