| BloodAndBon3 a întrebat:

iar va bantui la categoria 'Tehnologie'... poate sunt blestemat? thinking In fine.

Am o unitate, am pus hdd-ul la alta unitate, i-am instalat windows 7 si acum. dupa ce am instalat inapoi hdd-ul pe asta, dupa ce isi da load windows-ul, se restarteaza.
Am dat disable la restartarea automata, si ma aflu cu un bsod.
Nu pot intra nici in safe mode, nici la Last Good Know Config., dupa ce se restarteaza, imi da sa aleg dintre 2 Optiuni. (Nu stiu daca asta conteaza).

Repair windows (parca) - cica e recomandat
Start windows normally

Daca ii dau pe a doua,mi se restarteaza iar... daca ii dau pe prima imi cauta de probleme... porcarii. La urma zice ca nu il poate repara si sa trimit raport la Microsoft (parca) sau sa dau Don't send (la asta isi da shut down).

In bsod scrie sa inlatur hdd-urile puse recent, alte balarii.

Am observat ca e o problema la multi oameni, care ar fi rezolvarea? thinking Cu exceptia aruncarii hdd-ului laughing

Ceva idei? Promit funda mare! Daca ma ajuta cineva, bineinteles!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Mai clar se poate? Incerc sa inteleg ce ai facut si ce faci.Deci spui ca ai luat un HDD de la un calculator si l-ai instalat la un alt calculator corect? Asa mai departe ai scos iar hardul din acel calculator pe care instalasei wind7 si l-ai pus la loc unde fuse prima oara corect? Asa si acum te astepti sa ce? Te astepti ca acel calculator sa mearga sau cum? Normal ca nu iti va merge never pentru ca Hardul are deja pe al configuratia celuilant calcultor, deci nu are cum functiona.tu cind instalezi un hard folosit de la un alt calculator trebuie sa il formatezi de tot, deci intrind in bios si de acolo lua totul de la zero.Acum nu stiu daca am inteles eu bine ce faci tu pe acolo.aDar revino si discutam.Cind pe un hard se instaleaza un program de operare nu e doar acel program acolo ci si acel computer.Pe acel hard se instaleaza componentele acelui calculator, modelul, seria, drivere si asa mai departe si daca scoti hardu si-l pui chiar la alt calculator tot la fel tot no sa mearga.Fiecare calculator chiar de ar avea aceleasi piese identice tot n-ar merge sa muti hardu de colo colo lasind wind instalat si sa mearga la amindoua.Nare cum.Deci tu nu ai nici o problema nimic, hardul este bun doar ca trebuie sa instalezi wind pe calc pe care ai acel hard instalt.Dar trebuie sa instalezi totul plcind din bios nu asa cai dat repair bla bla.E ca si cum tu ai o masina dacia logan si cu cheia ta deacum crezi ca poti conduce toate daciile logan., Poti? Ei la fel sta treaba si cu calculatoarele.bafta

| BloodAndBon3 explică (pentru relian):

Am inteles ce trebuie facut, in mare parte iti multumesc. Cat despre 'schimbul' asta ciudat... hdd-ul era la un prieten si el a reinstalat windows pe el.

Am instalat din nou xp si acum este totul ok...cu toate ca nu m-am uitat la raspunsuri ca nu am avut timp, ai explicat ok happy

| relian a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Cind muti un hard de pe un calculator pe altul mereu trebuie sa si reinstalezi si sistemul de operare indiferent ce calculator este.Stiu ca suna ciudat dar exemplu cel mai bun este cu cheile de la masina cum am spus.Din milioane de masini de acelasi model fiecare are cheia lui, nu poti folosi aceiasi cheie pentru toate. oricum bine ca ai rezolvat, si nu e nimic rau toti invatam cite ceva, ori aflam ca nu ne nastem invatati cu de toate si de aia sintem si pe aici pina la urma sa ne ajutam daca putem.bafta

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce inteleg, tu ai luat hdd-ul de pe un calculator, te-ai dus pe altul, ai instalat acolo windows-ul si te-ai intors cu hdd-ul pe primul.

Greseala comuna, pune un dvd pe calculatorul actual care se restarteaza si apoi reinstaleaza-l.

Nu te baga cu reparatul windows-ului, pentru ca este dificil si nici nu prea stii pe unde sa te uiti.

In principiu majoritatea driver-elor maraie, ai conflicte cu toate.

Nici nu merita bataia de cap...

| BloodAndBon3 explică (pentru cristimihailov):

Ai inteles bine, cat despre reparatul windows-ului..de unde stii ca nu am habar unde sa ma uit?
Am luat-o inainte, am instalat windows-ul si acum e totul in ordine.

| cristimihailov a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Pentru ca reparatul windows-ului presupune o serie de cunostinte si despre shell-ul utilizat si modul in care sa debug-ezi si sa verifici informatiile de la drivere, de la evenimente, sa citesti usor WMI-ul sa stii structura acestuia, in fine, totul din linia de comanda, fara prea mult ajutor.

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai pus hdd si ai facut o instalare noua de w7 poate fi o conexiune incorecta a hdd cu placa. verifica si in plus fii convins ca e bun cablul ce face conexiunea respectiva.
in cazul in care instalarea w7 ai facut in alt pc si doar ai schimbat hdd-ul la celalalt e normal sa ai conflicte de hard.
acest pc iti mergea inainte sa substitui hdd-ul?

| manuel72 a răspuns:

Daca tu ai instalat windows pe alta unitate, cu alte componente hardware, automat windows a instalat driverele pentru ele.Se vede ca in faza de strat cand incarca toate driverele necesare si recunoaste componentele, sa fie vreo eroare si sa nu incarce sistemul operativ. Sfatul meu e sa reinstalezi windows pe unitatea pe care e montat hdd.