| ThunderXz a întrebat:

Mai demult am incercat sa descarc ceva de pe net, nu mai stiu ce, parca un film sau un program, in fine. Cred ca am apasat eu ceva gresit pentru ca in loc sa imi descarce ce am vrut mi-a descarcat nu stiu ce program pe care cu greu am reusit sa il sterg. Imi amintesc foarte bine ca nu am acceptat sa instalez acel program si s-a instalat singur, chiar daca nu mi-am dat acordul. Dar acel program a venit insotit cu ceva, cel mai probalil un virus care m-a facut sa am si 40 si ceva de reclame pe unele pagini (reclame ads). De exemplu pe aceasta pagina unde scriu acum intrebarea sunt 14 (mi-am instalat AD Block si le vad numarul). Problema este ca acest AD Block doar blocheaza reclama, nu inlatura si chenarele acelea, iar acum au ajuns sa ma exaspereze chenarele acelea. Peste tot pe unde intru pe net gasesc numai chenare. Dar nu sunt de ajuns doar chenarele, mai trebuie sa fie si unele cuvinte la nimereala subliniate cu 2 linii si colorate in albastru unde sa fie reclame. Daca ati mai avut aceasta problema si stiti cum se rezolva astept raspuns.

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da tu de ce nu cauti?
http://www.epasystems.ro/adwcleaner/

| Eduard619 a răspuns:

Dai un system restore la data de inceput.

| ThunderXz explică (pentru Eduard619):

In system restore am o singura data la care pot sa dau, dar si atunci aveam problema...

| umbra09 a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema mi-e lene sa o rezolv asa ca am instalat AD Block, si mie imi apar chenarele dar le pot inchide sunt niste chenare goale albe duci mausul pe ele si iti apare in coltul de sus butonul X dai pe el si gata happy.
Daca nu merge instaleaza alta versiune de AD Block
Daca vrei sa rezolvi definitiv problema sterge toate fisierele de la browser absolut tot si il instalezi din nou, ai putea sa stergi doar aplicatia care iti baga reclamele dar presupun ca nu sti care este... asa ca mai bine stergi tot si il instalezi din nou sau cauti o alta versiune de AD Block daca nu merge sa le inchizi
Bafta!

| ThunderXz explică (pentru umbra09):

Merge sa le inchid dar nu este prea distractiv sa stau sa inchid cate 12 chenare la fiecare pagina. O sa incerc acum sa reinstalez browser-ul sa vad daca scap.

| ThunderXz explică (pentru umbra09):

Da...am reistalat browser-ul dar tot nu a mers.

| umbra09 a răspuns (pentru ThunderXz):

Ai intrat in programe files/browser?
de acolo trebuie sa il stergi chiar de la sursa sa stergi toate foldarele
Daca nu merge nici asa cauta in Panou de control/Add or Remove Programs daca e pe romana adauga sau sterge programe cauti acol aplicatia care iti baga reclamele in browser acea aplicatie nu am de unde sa stiu cum se numeste pentru ca sunt mai multe nu stiu pe care o ai tu...

| ThunderXz explică (pentru umbra09):

Browser-ul l-am sters din Add or Remove Programs. Ai putea te rog sa imi dai cateva exemple de aplicatii care ar putea cauza asta?

| umbra09 a răspuns (pentru ThunderXz):

Nu browserul trebuie sa stergi deacol ti-am zis ca browserul trebuie sa il stergi de la sursa de unde este instalat la mine e programe files/google chrome