| Gamer45781 a întrebat:

am o intrebare:vreau sa stiu care din procesoarele astea e mai bun pentru gaming : i7 4770k, 3930k,4690x,si ceva metode sa am o racire cat mai buna ca sa fac overclocking macar la 4. 5ghz cam asa watercooling si ceva coolere,si inca ceva, placa video geforce gtx780ti e suficienta pentru 1920x1080?, scot frameuri mari in jocuri? ori r9 290x, eventual cel nou msi r9 290x lighting, din cate am citit 780ti este mai bun.Si sa-mi recomandati o placa de baza de la Asus sa mearga cu procesorul si placa,sabertooth sau ceva, si daca e diferenta in gaming intre windows 7 si 8, ca multi zic ca windows 8 foloseste mai putine resurse si are nu stiu ce updates si favorizeaza cresterea frameurilor in jocuri.Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SorinTudor a răspuns:

Clar eu as alege un AMD Radeon R9 pentru gaming, nu zic ca nVidia nu e buna dar sunt fan de mic AMD

| Helly1226 a răspuns:

Placile video AMD din seria R9 au temperatura cam mare in full load si sunt putin instabile cand le faci overclock. Daca ai bani atunci poti cumpara cu incredere un gtx 780ti. Dar mai bine iti iei un gtx780 pentru ca e cu vreo 30% mai ieftina si decat cu 20% mai slaba ca 780ti. Si procesorul i7 4770k o sa iti ajunga cativa ani buni in gaming. Placa de baza iti recomand Asus MAXIMUS VI HERO, nu ai nevoie de alta mai buna, dar si Asus SABERTOOTH Z87 e foarte ok dar e mai scumpa pentru ca are mai multe radiatoare si protectii. Nu cred ca e diferenta in jocuri intre windows 7 si windows 8, poate in unele jocuri e diferenta de cateva frame-uri din cauza driverelor putin diferite. Eu folosesc Windows 7 Professional Service Pack 1 64-bit si e perfect.

Răspuns utilizator avertizat
| Gamer45781 explică (pentru Helly1226):

Ok,m-am decis sa-mi iau 780ti si sa-i fac overclocking cat se poate, stii si tu, nu tot romanu are bani de 780ti in sli si tot asa, adica na. sa dau aproape 7000lei pe 2 placi e absurd, deci diferente mari intre i7 4770k si 3930k nu sunt? ca 4770k are 4 nuclee si 3930k are 6 nuclee dar n-are gpu integrat, vad ca il intrece in frecventa dar nu prea conteaza, pe internet zice ca 4770k este foarte tare, overclockat la 4.6 ghz + un 780ti face ravagii, initial voiam sa astept noile lansari de placi ( gtx titan black edition si gtx790)tehnologia sli nu ofera cine stie ce beneficii, mai deloc in unele cazuri.Eu zic ca, cu un un buget de 6000 si ceva de lei imi voi putea face un pc de gaming minunat, astept parerea ta, mersihappy

| Gamer45781 explică (pentru TGeorge23):

Deci ar fi suficient un i7 4770k de 4. 5ghz sa zicem si un 780ti overclockat sa scot peste 90 de frameuri in jocuri? fiindca nu cred ca are rost sa dau 1000$ pe un 4690x, din ce vad pe cpuboss, 4770k pare a fii ideal, mentionez ca am monitor full hd 1920x1080, din ce am citit tehnologia sli nu prea este buna, practic asteptam lansarea lui gtx titan black edition, gtx790, si r9 290x msi lightning.Un 780ti ar fi suficient? si de asemenea Asus sabertooth z87 e buna pentru procesor si placa? multumesc, astept si parerea ta, o zi buna sa aihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Gamer45781 explică (pentru TGeorge23):

Categoric nu as da 500lei pentru 0-1fps..normal ca nu,as iesi mai ieftin si de banii aia sa zicem,as lua niste coolere sa fac o racire mai buna,sa pot face OC, eventual sa tina cpu si placa cat mai reci, sa am performante mai bune, personal, cred ca un i5 4570k si un gtx780ti ar fi overkill cum ai spus tu, si in legatura cu monitorul vreau de 120hz, sa 780ti vreau sa aduc frecventele la 7280mhz (+280 adica la frecventa memorie), si la frecventa procesor grafic si gpu boost clock cat se poate, de asta am nevoie de racire buna, vreau sa ating performante uluitoare, i7 ma multumesc la 4. 5ghz, e suficient, initial ma gandisem sa cumpar laptopul ala Asus rog g750jh,dar m-am razgandit, stiu ca laptopurile nu sunt bune la jocuri si cu timpul se strica, desktopul este si va fi pentru gaming, la un nivel extrem, pe cand durata de viata a unui laptop este cu totul foarte mica. Si inca ceva daca mi-as cumpara 780ti i5, ssd, rami si tot asa sa zicem ca ma duce tot la 5500lei..ar fii suficient cat sa nu mai schimb ani buni? adica vezi si tu evoluam in fiecare zi la capitolul "tehnologie" si nu toti isi permit sa dea 4000 lei pe o placa video, si peste 2000lei pe procesor. Daca n-as avea ce face cu banii mai ziceam. Tehnologia sli vad ca ne dezamageste..producatorii fac placi video "doar ca sa fie" jocuri neoptimizate pentru sli..categoric s-ar observa performante deosebite.Astept parerea ta, multumesc!happy

Răspuns utilizator avertizat
| Gamer45781 explică (pentru TGeorge23):

Ok,buna configuratie, mai am doar 2 intrebari sa ma lamuresc
1) E vreo diferenta intre astea http://www.emag.ro/......D674VBBBM/ http://www.pcgarage.ro/......5-384-bit/ si http://www.pcgarage.ro/......384-bit-1/ si 2)Sa astept lansarea altor placi? ca vad ca apar cam repede altele noi, ma gandeam sa fac achizitia prin iunie.Raman la i7 4770k. Vreau decat sa-mi zici daca-i vreo diferenta intre placile alea 3, adica ce e vreo diferenta mare intr-un gtx780ti care arata normal, fata de 2 placi care au 2, respectiv 3 coolere?

Răspuns utilizator avertizat
| Gamer45781 explică (pentru TGeorge23):

Bun asa, deci gigabyte sau Asus sunt mai bune decat cea normala? astea sunt facute sa poti face oc mai mare si sa se aeriseasca mai bine? 780ti simplu nu-i bun? trebuie sa stiu ce-mi notez,ca daca ma duc undeva sa-mi iau piese,imi baga pe gat toate chestiile, zic ca-s bune, dar de fapt nu sunt. pe pc garage unii aveau probleme cu placi de la gigabyte, din punctul meu de vedere, http://www.pcgarage.ro/......5-384-bit/ ar fi ideala uite ce zice un user"Foarte silentios coolerul, temperatura GPU-ului la incarcare maxima cand placa este montata in carcasa e in jur de 75 de grade. Overclocking din fabrica (1020 MHz GPU Boost clock 1085 MHz fata de standard 876 MHz GPU Boost clock: 928 MHz), testat, stabil, Necesita o carcasa bine ventilata. Eu am 3 ventilatoare de admisie si un ventilator de evacuare la nivelul placii video. Din fericire sunt toate Noctua si sunt silentioase.Eu n-am mai folosit placi d-astea cu multe coolere si d-asta intrebam daca windforce ala e mai bun ca cea normala, si silentios + sa suporte oc mai mare.Scuze ca te stresez atat dar vreau sa ma lamuresc.

Răspuns utilizator avertizat