| Vali2265 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul:
Astăzi după ce am schimbat placa mea video nouă (GTX 750 TI) cu placa mea video veche (GT 730) am observat că pc-ul pornește dar monitoarele nu (nici tastatura [led-urile]). Am scos bateria CMOS, am schimbat-o dar aceeași problemă.
Nu înțeleg de ce face asta acum (am mai schimbat plăcile și nu am avut problema asta).

OS: Windows 10 Pro
CPU: G4400
GPU GTX 750 TI/GT 730
RAM: 4GB DDR4
MOTHERBOARD: H110M-R

7 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Cu placa noua mai merge? Daca da, e posibil sa aiba ceva placa veche sau nu e bine conectata. Daca nu, atunci placa de baza are ceva.

| anonimg a răspuns:

Posibil să fie doar niște erori.
Mai umblă pe acolo scoțând placa video și apoi o introduci mai bine; la fel faci si cu ramii, apoi și cu tastatura. (Toate acestea fără curent în pc).
Verifică iarăși placa video veche și vezi dacă face la fel. În felul acesta îți poți da seama dacă placa noua nu este defectă.
În ultimă instanță tot sistemul (cu placa video nouă dar și tastatura) trebuie dus la verificări unde se vor testa toate circuitele plăcii de bază -la service. Găsești astfel de servicii pe olx (sunt și firme acolo).

| Vali2265 explică (pentru anonimg):

Am scos placile video, le-am bagat pe rand și nici așa nu a funcționat.
Am șters ramii, am reintrodus hdd-ul și am scos cat mai multe componente. Am cumparat alta bateris CMOS și ninic
Placa de baza nu are nimic, problema cred ca e cu driverele (pe care le-am instalat fix cand a aparut problema)

| Vali2265 explică (pentru Algo098):

Ambele plăci merg, le-am testat la alt pc.

| Algo098 a răspuns (pentru Vali2265):

Daca placile merg, ar trebui sa mearga si pe calculatorul original pana se porneste windows-ul.
Daca functioneaza monitorul si placa video pana la windows, inseamna ca e totul ok si e de la driverele instalate in windows, deci ar trebui sa mearga monitorul cu windows-ul in safe mode sau cu rezolutie scazuta ca sa nu bage driverele urmand ca mai apoi sa fie schimbate driverele. Alta varianta e reinstalarea windows-ului.
Daca placile si monitorul nu merg nici in bios inainte de incarcarea windows-ului, atunci o fi ceva cu placa de baza sau cu setarile din bios.

| Vali2265 explică (pentru Algo098):

Cred că am găsit problema, am scos placuța de ram și văd că nu face nimic în plus, are aceleași simptome ca și dacă lare ram-ul bagat
Cred ca e de la ram dar nu sunt încă sigur

| Vali2265 explică:

PROBLEMĂ REZOLVATĂ:
Era de la plăcuța de ram

Ce am făcut: am scos plăcuța și am deconectat HDD-ul
Le-am lăsat așa cam 20 de minute apoi am șters cu o (guma de șters vreo 2 minute) pinii de la plăcuța de ram și apoi am încălzit-o puțin cu uscătorul.
Am bagat-o în pc și am conectat hdd-ul
Am pornit pc-ul și dupa 2-3 secunde s-a stins singur și a pornit la loc
După asta a apărut foarte frumos ASUS pe monitor și totul a mers cum trebuie.