| arder a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei ce se pricep cat de cat la calculatoare si internet. Acest cablu cat5e utp 4pr 24awg este bun pentru a duce o viteza de 1 gb?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Cablul UTP/S-FTP sau orice alt tip de cablu Cat5e suportă fără nicio problemă o viteză de 1gbps pe o distanță maximă de 100m.

N-are rost să cumperi cat6 pentru că diferența constă în frecvență, adică transmisia de date de la terminal până la placa de rețea va fi mai rapidă, cablul este izolat cu fire de cupru, ai pierderi mai mici de semnal pe distanțe mari.

Cat6=250 mhz
Cat5e=150mhz

Dacă conexiunea ta la internet nu se realizează pe distanțe lungi (de exemplu în apartament sau la casă), alege cat5e.

| arder explică (pentru GPA):

Faza e ca nu imi prinde o viteza de mai mare de 300mbps dow si ma gandesc sa il schimb

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa lași distribuitorul de internet să se ocupe de problema aceasta. Traficul de 1gb are nevoie de fibră optică, de un calculator bun (i7, ssd, etc), dar și de abonamentul de 1gb de la provider.
Contactează provider-ul și spune-le ce dorești, și vei primi răspunsuri (soluții) concrete.

| One25 a răspuns:

In principiu da, maxim 100m. Dar si celelalte componente trebuie sa fie compatibile.