| Monst3rEn3rgY a întrebat:

Salut, TPU!
Am un laptop TOSHIBA Satellite-l550d-13w, care, dupa ce ma joc cca 25-45 minute, depinde de jocuri, se inchide, iar pc-ul se incinge foarte rau, dar daca umblu pe internet sau orice altceva in afara sa ma joc nu se mai inchide..Stiti cumva cum il pot repara sau cat m-ar costa o astfel de reparatie?

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Trebuie curatat de praf ventilatorul si radiatorul

| Monst3rEn3rgY explică (pentru hp8510p):

Mersi foarte mult...

| Monst3rEn3rgY explică (pentru hp8510p):

Asta mi-a spus si altcineva, dar nu l-am crezut...ms mult

5 răspunsuri:
| DanuTzCarbon a răspuns:

Pai se inchide din cauza temperaturii.

Majoritatea PC-urilor/laptopurilor sunt setate sa se inchida la temperatura "X".

Sinurul si unicul motiv care imi vine in minte, de ce se incinge este faptul ca un ventilator (sau mai multe daca ai) nu functioneaza bine. Ca sa verifici asta, asculta si dati seama daca o data la ceva timp se aude un zgomot (racire pasiva). In caz contrar, ori laptopul nu a venit din fabrica cu ventilator... ori s-a bulit.

Daca se aude un zomot continu (racire activa), ventilatorul pur si simplu nu mai face fata.

| Me2 a răspuns:

Laptopuriile nu sunt facute pentru jocuri,de asta exista desktop,care e mult mai performant
Incearca sa-l cureti de praf, radiator,ventilator
Ventilatorul il poti curata cu o periuta pentru vopsit,ii cureti bine paletele
Ar fi recomandat sa cumperi si un cooler pentru laptop
Si inca ceve, daca pana acum stateai in pat cu laptopul nu o mai face ca nu mai "respira" (nu am spus ca ai stat, era doar o presupunere, in caz ca nu stiai, sa n'o faci)

| Monst3rEn3rgY explică (pentru Me2):

Da...dar este un laptop chiar bun, chiar este un laptop de gaming, daca pot sa spun asa