| beastboy84 a întrebat:

astazi am lasat pc aprins si am plecat pe afara. cand am venit acasa aveam pe desktop un folder cu numele DESKTOP. si dupa mintea mea creata am zis sa-l sterg si l-am sters. Pc-ul si-a dat restart si apoi nu mi-a mai aparut nimic pe desktop era negru. nu stiu dar am impresia ca am sters ceva din system 32... cum pot face sa il repar fara sa reinstalez windows? multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| XperiaSP a răspuns:

Salut. In primul rand, te intreb ce imagine aveai pe desktop. Nu aveai inainte de asta aceeasi imagine? Daca ai aceeasi imagine ca inainte inseamna ca ai sters explorer.exe. Asta nu este o problema, se rezolva de la sine la instalarea urmatorului windows. A doua intrebare : Ce windows aveai? Ti s-a incarcat windows-ul? De exemplu la xp iti apare chestia aia cu welcome si dupa aia iti intra in el. Ar putea fi si de la windows. A 3-a intrebare : windows-ul iti functioneaza, raspunde? Adica incearca sa dai CTRL+ALT+DELETE in task manager. Daca iti merge, dai la casuta file de sus, apoi New task, si de acolo intra in C, Windows, si apoi explorer.exe. Daca nici asta nu rezolva problema, cred ca trebuie windows-ul instalat. Daca vrei sa iti salvezi datele, i-ati un stick de 32 gb +, bagi hardul in alt pc si bagi datele pe stick, si apoi instalezi windows-ul... Daca varianta anterioara nu merge nu prea vad alta solutie. Bafta!

1 răspuns:
| JohnnyWylde a răspuns:

Nu m-am lovit de problema asta până acum dar nu cred că ai şters vreun fişier vital windows-ului. În primul rând dacă era un fişier de windows, nu avea ce să caute pe desktop. Folderul ăla nu avea nicio legătură cu explorer.exe. În al doilea rând un fişier care rulează nu poate fi şters, mai ales dacă ar fi de sistem. În al treilea rând nu e normal să-ţi apară foldere pe desktop indiferent cum se numesc. Pun pariu că ăla era un virus care ţi-a făcut praf tot windows-ul.