| Saibot95 a întrebat:

Calculatorul meu o stat vreo 3 ani in pauza fara sa il folosesc si cand am vrut sa il deschid imi apare 3 optiuninerdoot Menu setup menu Recovery system.....In afara de recovery system restul functioneaza pot rula opriunile...stie cineva ce are pc?

9 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Deschide carcasa
scoate bateria biosului
scoate ramii
lasa asa 2-3 minute apoi baga inapoi cum a fost. uita-te si la praful din unitate, curata foarte bine praful. ar fi indicat sa scoti si coolerul de pe procesor si sa schimbi pasta termoconductoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a dat un reset de bios, deci alt reset nu-l rezolva. Ori faci iar configurarea pentru bios, ori mergi la cineva care stie sa o faca. Simplu ar fi sa reinstalezi win, daca stie sa booteze de pe dvd in configuratia asta.

| Saibot95 explică (pentru anonim_4396):

Ceva ii dubios la treaba asta.....am dat sa dau boot si imi merge dar nu as vrea sa instalez windows decat doar daca ii absoluta nevoie

| RazvanTR a răspuns:

Instaleaza windows din nou si o sa mearga.

| bliss23high a răspuns:

Cred ca ar trebui sa i dai recover

| Saibot95 explică (pentru bliss23high):

Chestia ii ca degeaba dau recover...nu imi merge nicii intr un chip.

| bliss23high a răspuns (pentru Saibot95):

Incearca sa intrii in bios sa dai default settings

| Saibot95 explică (pentru bliss23high):

Am sa incerc...treaba este ca a stat inactiv 3 ani de zile... puteam pierde date?

| bliss23high a răspuns (pentru Saibot95):

Nu odata ce ai dat default el revine la setarile initiale nu poti pierde date doar daca e hardul stricat