| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU!
Care este cel mai bun sistem de operare dintre Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10?

Fundă pentru cel mai bun răspuns primit! ^_^.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows 7. Windows 8 si 8.1 au fost eroare de la inceput. Windows 10 este nou, are buguri, te raporteaza la Microsoft si mai si descopera softurile ilegale.

| RAY a răspuns:

Eu am instalat de sute de ori windows
cu windows 7 nu am avut probleme acuma 1, 2 ani, dar acuma am cu drivrele, cateodata nu imi merge hardul pe usb 2, 3 e aiurea,vorbesc de ceva nou, puturos la intrare in windows, se instaleaza cel mai rapid, momentan asta il si am pe Dell

cu windows 8.1 mie nu-mi place butonul ala de start ca te baga acolo, nu am avut mari probleme cu el, intra un pic mai rapid ca 7, se instaleaza mai greu ca 7

windows 10
este cel mai rapid din toate plus ca e foarte usor utilizat de catre un incepator, momentan eu n-am driver video pentru el, dar pe alea noi sunt, instalare cam ca 8.1, intra rapid in windows, am avut ceva probleme cu placa video pe un Asus, nu-mi place ca ramane rezolutia pe placa integrata cu rezolutia mare chiar daca aminstalat placa video dedicata, mi-a dat ceva dureri de cap da tot Asus era

windows 10 e bun dar mai trebuie lucrat la el nu mult,in rest erorii cu programe,drivere nu am avut,imi place ca vine cu tot, drivere, programe, office etc

| Frank51 a răspuns:

La capitolul no errors windows 7 este cel mai bun windows.

La capitolul stil si performanta(sa zicem) windows 8/8.1 este bun.

In windows 10 am avut multe probleme, ba nu imi mergeau niste programe, ba imi dadea bluescreen, ba imi iesea din programe, etc. Este cel mai rapid windows, si cel mai bun la performante, dar erorile si toate crashurile il fac incontrolabil si inutilizabil. Daca o sa se rezolve cu toate astea, o sa il folosesc fara probleme fiindca este un windows reusit.

In ziua de azi nu cred ca mai foloseste cineva windows xp, poate doar aia care au calculatoare mai vechi si nu vor sa le schimbe, desi, windows xp a fost si este un windows foarte bun.

Overall recomand cu tarie windows 7 pentru ca nu poti avea nici o problema cu el.

| VelaJohnny a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci pe calculator, pentru jocuri recomand 7 ultimate, intrucat unele jocuri din 2000 si ceva nu ruleaza decat cu probleme pe 10. Daca vrei sa lucrezi ceva, gen in Microsoft office 2013, sau cu programare sau ma rog (te-ai prins tu) windows 10 e cel mai recomandat, e facut special pentru asta, e foarte optim, acum tu stii. Legat de windows 8 si 8.1 mi se par mai slabe decat 7, felul in care ruleaza ele, programele implicite ale windowului, doar pentru smart-phone-uri sunt bune acele windowsuri.

| Otto2014 a răspuns:

Windows 7 e cel mai bun in cazul meu.
Am un laptop putin mai vechi, bunicel, si pe windows 10 dupa o ora laptopul abia mai rula.Era incins.
Acum am laptopul pornit de 2 ore, si e doar cald.Am ascultat muzica, am vizionat videoclipuri, hd.
Windows 8, o porcarie.
Cred ca voi trece la 10 cand imi cumpar alt laptop, adica peste 3-4 ani.Asta isi face treaba bine.Stau pe net, joc gta vice city, putin cs 1.6, e ok.
Nu instala windows 10 daca ai un procesor mai mic de 2. 00ghz 2 gb ram, sau placa integrata.Eu am dedicata, dar tot urasc windows 10. L-am folosit aproape o luna.
Scuze pentru greselile gramaticale, si propozitiile formulate incorect.M-am grabit.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Normal ca windows 10 e cel mai bun, e ultimul aparut si e cel mai complex.
Dar depinde de calculator: daca e vechi si slab, nici macar windows 8 n-o. Sa mearga instalat, cel mai bun pentru astfel de calculatoare fiind xp.
Pentru niste calculatoare medii e foarte bun windows 7.
Apoi, windows 8 si 10 sunt pentru calculatoare bune cu memorie si viteza mare, adica cele aparute in ultimii 3 ani.
Cand vrei sa instalezi un windows te uiti la cerintele lui si apoi la calculator sa vezi daca le indeplineste.
Nu forta cu un windows prea tare pentru pc deoarece ori nu o sa mearga instalat, ori o sa mearga, dar foarte greu si o sa apara multe erori.

| Warchild a răspuns:

Salut
Raspunsul poate fi de multe ori relativ, Windows XP a fost multi ani cel mai folosit sistem de operare, vista un esec, apoi windows 7 un vista inbunatatit, windows 8 se pare ca mai rapid dar cu mici neajunsuri rezolvate in windows 8.1 si acum recentul windows 10.Nu pot sa-ti recomand un windows anume tine de gusturi, dar trebuie sa te gandesti la compatibilitate, de ex eu detin oplaca de baza care ca soft de monitorizare este Asus AI II, compatibil pentru windows 7, pentru windows 8 si 10 este versiunea Asus AI III dare care nu e compatibil cu placa mea de baza, deci nu-l pot folosi decat maxim pe windows 7.Trebuie sa ti cont si de aceste detalii, oricum cred ca 3 sferturi din ceea ce ofera windowsul nimeni nu foloseste decat in mediul bussines etc.

| Warchild a răspuns (pentru Warchild):

Cred eu ca deocamdata daca vrei un windows modern si stabil alege Windows 7 happy

| Dark_Michael_1970 a răspuns:

Salut. De curand mi-am cumparat un laptop nou foarte performant cu windows 10 pe el. Pot sa spun ca e o porcarie mare de tot! In primul rand consuma foarte multe resurse mai ales la memoria ram. Cand nu fac nimic practic imi consuma aproape 2.5 gb ram si nu am virusi si il curat in fiecare zi. Windows 8. x are interfata naspa. Asa ca eu iti recomand windows 7 ultimate. Este cel mai stabil. Singurul dezavantaj este interfata aero care consuma ceva mai mult dar o poti dezactiva. Windows 7 power!

| Nexxus a răspuns:

Cine afirma ca windows 10 este bun sau ca ar trebui macar incercat ori este un cretin retardat ori un simplu necunoscator.
WINDOWS 10 TREBUIE EVITAT, ESTE MAI MULT DECAT UN COSMAR!

Data syncing is by default enabled.
Browsing history and open websites.
Apps settings.
WiFi hotspot names and passwords.
Your device is by default tagged with a unique advertising ID.
Used to serve you with personalized advertisements by third-party advertisers and ad networks.
Cortana can collect any of your data.
Your keystrokes, searches and mic input.
Calendar data.
Music you listen to.
Credit Card information.
Purchases.
Microsoft can collect any personal data.
Your identity.
Passwords.
Demographics.
Interests and habits.
Usage data.
Contacts and relationships.
Location data.
Content like emails, instant messages, caller list, audio and video recordings.
Your data can be shared.
When downloading Windows 10, you are authorizing Microsoft to share any of above mentioned data with any third-party, with or without your consent.

Cateva dovezi:

http://thehackernews.com/2016/02/microsoft-windows10-privacy.html
https://arstechnica.com/......microsoft/
https://www.techdirt.com/......ware.shtml

| Nexxus a răspuns:

Cine afirma ca windows 10 este cel mai bun sau ca ar trebui macar incercat ori este un cretin retardat ori un simplu necunoscator.
WINDOWS 10 TREBUIE EVITAT, ESTE MAI MULT DECAT UN COSMAR!
Cateva dovezi:

http://thehackernews.com/2016/02/microsoft-windows10-privacy.html
https://arstechnica.com/......microsoft/
https://www.techdirt.com/......ware.shtml