| JockerStoica a întrebat:

Ce alegeti dintre Apple si Samsung? De ce? in special vorbind despre telefoane.
Funda!

15 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Samsung. Desi sunt posesor de iPhone, imi place mai mult cum arata ultimele terminale de la Samsung.

| LPCTSTR a răspuns:

Samsung, clar.
Nu numai ca face telefoane ce ating performante destul de bune pentru banii sai, dar este si extrem de customizabil + androidul cel de toate zilele.
Cat despre Apple, nu am iPhone dar stiu ca este extrem de scump si asta doar pentru a te lauda cu carcasa si gaura in care se afla logo-ul. iPhone-ul este pentru cei care chiar au bani de dat aiurea, parerea mea.
Presimt ca vor veni utilizatori cu iPhone sa-mi dea in cap ca iPhone-ul este cel mai bun telefon tocmai pentru ca nu poti lua virusi si pentru ca are busola. Asta este adevarat intr-o oarecare masura, insa in viata lor nu vor vedea la Apple ceea ce gasesti la Samsung, ti-o spun din experienta.
Nu mai vorbesc de diferentele intre Android si iOS pentru ca sunt multe aspecte, aici intra si miile de aplicatii ce sunt destinate platformei Android, tocmai ca pentru ca o aplicatie sa poata fi destinata iOS, necestia aprobarea Apple sau ceva pe acolo, fapt ce-i determina pe multi developeri sa abandoneze iOS.
Plus ca nu prea gasesti service-uri care repara telefoane/tablete de la Apple, pentru ca operatia este migaloasa si costisitoare. Daca imi amintesc bine, Apple nici nu vrea sa repare dispozitivele, ei vor sa cumperi altele, si asta este destul de aiurea.
In timp ce Apple se lafaie in banii facuti din preturile si "calitatea" produselor, Samsung aduce noi inovatii si un design nou, tocmai pentru ca lor le pasa de dispozitivele lor.

| PainTech a răspuns:

Samsung. Apple nu face cat costa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung pentru că folosește Android.
De ce Android și nu iOS?
Afli răspunsul aici: http://www.yoda.ro/......droid.html

| Arthiom a răspuns:

Samsung intotdeauna, de la Apple nu vine nimic bun in afara de monitoare.

| Andersen2k18 a răspuns:

Apple mereu a vrut sa intreaca Samsung la capitolul telefoane, uneori a mai si copiat anumite modele de la Samsung. Dar ghici ce? Huwaei a ajuns din 2017 pe primul loc la productia de telefoane mobile. Laptop-urile Apple le-as alege ca si peformanta dar la Iphone e mai greu sa ma obisnuiesc cu el. As putea spune ca aspectul de camera la Iphone e ok in schimb la design mai au de lucrat. As alege Samsung datorita sistemului Android fata de cel de la Iphone iOS care lasa de dorit parerea mea.

| Nevroza a răspuns:

Daca nu exista Samsung, Iphone nici nu lua nastere. Samsung-ul a ajutat Iphone-ul de multe ori pana sa se ridice, dupa care au avut nenumarate conflicte si procese...

Revin la intrebarea ta: Samsung e mai bun. Iphone e mai securizat dar nu tot timpul optimizat mai ales la Ios-urile astea noi. Eu am avut si Iphone dar nu m-a impresionat: baterie slaba, semnal prost... Desi aveam asteptari, Samsungul m-a impresionat si inca folosesc. Nu am nimic de reprosat de la Samsung. Bafta!

| Deserth a răspuns:

Apple aleg intotdeauna! Motivul, nu ai nevoie de antivirul iar sistemul este actualizat periodic. Orice dispozitiv Apple nu se blocheaza nu se restarteaza aiurea, aplicatiile merg foarte bine, fara nicio o problema.Recomand Apple, merita toti banii.Am avut multe telefoane Samsung si ieftine si scumpe, toate mereu se actualiza tot timpul ba aplicatia cutare s-a inchis sau nu functioneaza, ba restart, o porcarie cu androidul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deserth):

Sunt utilizator de Android și niciodată nu am folosit antivirus!
Folosesc Huawei P10 și primesc actualizări lunar. Sunt extrem de mulțumit și niciodată nu aș trece pe Apple. (Menționez că în trecut am folosit un iPhone 5S, am fost mulțumit până în acel moment când mi-am dorit mai mult decât un utilizator basic, și anume customizare, sharing și mai multă stocare).

| LPCTSTR a răspuns (pentru Deserth):

Sa inteleg ca nu ai vazut acel post tocmai pe TPU in care omului i se bloca iPhone-ul imediat cum debloca telefonul?

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Apple,samsungurile se blocheaza repede

| Uitdetine5 a răspuns:

Aleg Samsung deoarece este mai rezistent, acumalorul rezista mult si are memorie super

| Kefry a răspuns:

Samsung deoarece iPhone e limitat și nu găsești cine știe ce în app store. Pe lângă asta cei de la Samsung muncesc mai mult când scot un telefon nou. Cei de la Apple mai bune 1GB ram, poate crește puțin frecvența la procesor, și asta e tot, telefon nou și mai bun. Logic că nu.
Cei drept ios are mult mai multă protecție la diferiți viruși, malware etc decât Android. Sunt și mai puține freez-uri și crash-uri pe iphone sau chiar deloc.
Eu prefer Android, în special Samsung seria S.

| George_Ionut_2000 a răspuns:

Apple deoarece este mai sigur, calitatea pozelor este la un nivel foarte inalt, viteza de procesare a unei comenzi se executa instant, are o greutate perfecta pentru un telefon performant!

| Ruben1111 a răspuns:

Pai, eu cred ca Samsung este mai bun deoarece are Android si Iphone/Apple are Ios. Android este mai folosit si este actualizat pe an ce trece. STRICT PAREREA MEA.