| eusebiu27 a întrebat:

cum pot calcula radacina patrata a numarului 407, 6361 in Excel?
Dar partea intreaga a sumei dintre 407, 6361si radacina patrata a numarului 2019? IN EXCELL

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru radacina patrata folosesti functia SQRT (sau SQR).
Pentru partea intreaga folosesti functia INT.

| eusebiu27 explică (pentru Bula):

Imi poti spune unde si cum introduc numarul acolo?

| Bula a răspuns (pentru eusebiu27):

Ca la orice alta functie Excel (sau asemanator.
In casuta unde doresti sa apara rezultatul scrii semnul "=", urmat de functie si argumentul in paranteza rotunda.

De exemplu, daca doresti partea intreaga al valorii celulei C5 sa apara in celula J12, atunci in celula J12 scrii:
=int(C5).

In Help gasesti exempe de folosire a functiilor, dar si in multe locuri exista carti intregi cu- si despre folosirea Excel (in MS Office sau Calc in Libre Office).

| NLS a răspuns (pentru eusebiu27):

Numerele le introduci în doua celule, la alegere.
Iar ca parametru la acele funcții, folosești coordonatele celulei respective.
Exemplu: INT(A2)
(asta dacă numărul tău asupra căruia vrei sa aplici INT se afla în A2)

| sierra1 a răspuns:

Sau pas cu pas:

- in A1 scrii: =SQRT(2019)
- in B1 scrii: =407. 6361 (sau pui virgulă in loc de punct...)
- in C1 scrii: =INT(A1+B1)

sune că ai rezolvat!