| Florian20405 a întrebat:

Dau funda,celui care imi spune cum pot rezolva problema pe care o am!
Am un laptop Fujitsu Siemens Amilio XI si de curand am o problema cu el,nu ii pot baga windows-ul,fie el xp, vista sau 7.Nu-mi mai recunoaste hard-ul, pe cel care presupuneam eu ca este stricat l-am inlocuit cu altul care era nou si la fel nu-l vede.Problema e ca pot intra in windows si merge dar nu cum mergea inainte se vede ca este o problema.
De asemenea cand bag cd de instalare windows pana la formatarea hardului merge bine, adica acolo unde trebuie sa dau format nu merge sa formatez.Am vazut o chestie pe net cum se poate rezolva dar nu am inteles exact, cum am spus si mai sus dau funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi o solutie dar iti trebuie un adaptor. http://www.pcgarage.ro/adaptoare/hama/hard-disk-usb-ide-sata-aa25/
Pui HDD-ul ca al 2-lea HDD si-l formatezi. Apoi la instalare va merge. Mai este si posibilitatea de a sterge partitiile din Windows (cand este pus ca al 2-lea HDD). Este mai complicat. Daca doresti pot sa-ti explic dar cred ca este limpede aici: https://www.youtube.com/watch?v=IjfWLmAFJ9w

| Florian20405 explică (pentru Salontanul):

Deci neaparat trebuie si al doilea hard? ca sa-l "fraieresc"...

| Salontanul a răspuns (pentru Florian20405):

Se poate si la instalare dar nu stiu de ce zici ca nu merge la tine. Eu asa fac si la mine merge.

6 răspunsuri:
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Am patit si eu problema asta si nu am putut sa ai dau de cap. Te sfatuiesc sa mergi la un servis. Pe mine m-a costat 100 lei la un Acer aspire

| Florian20405 explică (pentru DjSheepyOfficial):

Am vazut ceva pe net, baga unu un stick si folosea promt si a rezolvat.O sa mai astept o zi sa vad daca imi da cineva un rapsuns concret, daca nu iti dau funda! happy

| DjSheepyOfficial a răspuns (pentru Florian20405):

Eu cand am avut exact aceiasi problema nu m reusit. Poate te poate ajuta cineva.happy

| CMV1994 a răspuns:

Baga hdd-ul in alt PC si sterge absolut toate partitiile! Lasa-l gol. Dar nu-l formata! Chestia asta o poti face din control panel -> administrative tools -> Disk Management. Bafta!