| Daniel235 a întrebat:

Deci am un pentium G3240, 4gb ram de la hyperx de 1600 ddr3, si o placa video r7 250 with boost 2gb gddr5 128bit. Si ma gandesc sa mai bag 4gb ram, ma va ajuta mult? Eu sunt cu gaming-ul, ma joc cs go si gta v si multe alte jocuri de genul si mai fac niste programele micute. Ma va ajuta mult? Merita? Cam cate fps voi castiga ex in gta sau in cs go?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoria interna este zona de memorie care poate fi accesata in mod direct de către procesor. Orice cantitate de date inainte de a putea fi prelucrata de microprocesor trebuie sa ajunga mai intai prin memoria interna a calculatorului.
Pentru ca totul trebuie sa ajunga mai intai in memoria interna dimensiunea si viteza de lucru a memoriei RAM influenteaza in mod direct performantele unui calculator. Acesta este unul si din motivele pentru care memoria interna este adusa de fiecare data in discutie atunci cand trebuie evalute perfomanetele unui calculator. Memoria interna este alcatuita aproape in totalitate de „memoria RAM".
Deci, o influenta se va simti. Cat? Aceasta este o cantitate masurabila doar dupa ce ai pus memoria. Nici macar Mama Omida nu ti-ar putea spune cu cat. Cei care dau date pe aici vorbesc aiurea deoarece aceasta depinde de foarte multe variabile. Poti sa pui si mai mult de 4 Gb de RAM daca slotul tau suporta sa zicem 8 Gb. Ideea este sa o iei de 1600 Mhz. Daca vrei sa o iei cu frecventa mai mare ar trebui sa vezi si cat suporta placa de baza. Era bine daca spuneai denumirea si modelul ei. Daca suporta mai mult poti sa pui si mai mare. Daca lucreaza la 1866 insa datorita placii de 1600 va lucra si acesta tot la 1600 pana cand vei reusi s-o schimbi pe cea veche tot cu una de 1866 Mhz. Succes!

| Daniel235 explică (pentru Salontanul):

AM o placa de baza care merge cu frecvente pana la 1600, si eu vreau sa iau memoria tot la fel ca cealalte, hyper x ddr3 1600, dar voiam sa stiu daca merita ca am vazut ca este foarte ieftin, pe pc garage costa 87 de lei.

| Salontanul a răspuns (pentru Daniel235):

Atunci, succes! Este perfecta! Si eu am facut asta (de la 4 la 8) si se simte diferenta.

| K0sti a răspuns:

Ce treaba au fps-urile cu memoria? Memoria are alta treaba in calculator! Asa ca lasa jocurile si pune mana si citeste!

| Daniel235 explică (pentru K0sti):

Ma omule, memoria ram are treaba sa incarce mai bine ce are de incarcat, depinde de caz, chunk-uri, grafici etc... Dar intrebarea mea este daca se vede diferenta in jocuri pe sistemul meu! Asa ca.

| ubox7007 a răspuns:

In gta, poate cateva si in cs go nu cred ca consuma jocu ram, gen la cs go recomandat este 2 gb ram, daca ai 4, ai dublu, la gta V ai nev de 8 gb, deci acolo s-ar simti o performanta in plus, dar nu cred ca extraordinar de mare, tinand cont ca tu cel mai probabil nu joci cu setarile la ultra.

| Daniel235 explică (pentru ubox7007):

2 setari ultra, 3 very high si restul normal - medium.

| ubox7007 a răspuns (pentru Daniel235):

Foarte bine, sincer nu ma asteptam la rig-ul tau sa duca asa bine, poate ar schimba cate ceva, dar daca ai deja peste 50 fps, nu o sa schimbe mai nimic, nici ca fps, poate doar 10 fps in + pentru ca in opinia mea tot nu ai un rig care sa foloseasca toata memoria aia, dar daca ai bani, cumpara, ca o sa se simta mai bine tot pc-ul, mai ales in chrome, daca ai deschise vreo 15 pagini, iti merge mai bine cu 8 gb ram decat 4.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Salut da daca bagi mai mult ram( ex tau 4gb ) vei castiga cam 20% performanta, de exemplu la jocurile astea noi aparute gen gtav, batman arkham knight, deoarece cand rulezi jocul pe grafici mari sau ultra iti va consuma mai mult ram si e mai bine sa ai in plus cativa rami.

| Daniel235 explică (pentru Stefancalin1997):

Asta stiam si eu, se incarca mai repede texturile. Dar nu stiam cata performanta castig si daca merita sa fac upgrade.

| K0sti a răspuns (pentru Daniel235):

Texturile se incarca in memoria placii video, nu in RAM, inca o data, citeste!

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru Daniel235):

Da merita sa faci upgrade, daca vrei sa joci jocuri precm batman arkham knight nu vei putea juca deoarece: ai nevoie de minim 6 g de ram, tu avand numai 4 el iti va forta pc-ul inchizand mai multe procese ca sa poti juca acel joc indiferent de placa asa ca faci bine daca iti mai pui cativa ram in plus, eu am 4 gb de ram si am testat jocul deci stiu ce spun, oricum fa acel upgrade la ram, sa fie de aceeasi frecventa, si spor la frag-uri.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Cit mai mult ram cu atit mai bine, la jocuri te ajuta mult in principal placa video, cum spuneam mult e bine.

| Wojak a răspuns:

Vei castiga tu fps, dar nu cred ca esti un pilot de avion sa diferentiezi de la 70 la 300+ fpswinking

| Daniel235 explică (pentru Wojak):

Pai eu intreb daca se vad bine diferentele de fps, adica eu am minim 160-180 in cs go, cand mai bag cam pana unde voi ajunge?