| Comandocip a întrebat:

Salut TPU
Incerc de cateva zile sa fac si eu un cd cu muzica pentru casetofonu la o masina...si nu inteleg de ce dar nu imi merge cd cand il bag la casetofon in masina..adica pe calculator merge dar la masina nu ..deci ce trebuie sa fac, sa convertesc melodiile in alt format sau ce trebuie sa fac ca nu stiu

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

L ai facut mp3? citeste mp3 uri casetotofulul ala? La ce viteza l ai scris? Suporta viteaza aia?

| K0sti a răspuns:

Daca acel casetofon nu stie mp3, normal ca nu merg! Nu citeste decat track-uri, deci iti trebuie track-uri adica CDA!

Asa arata track-urile, adica acel format pe care-l gasesti pe CD-uri de muzica originale!
http://www.riverpast.com/images/screenshots/app_audio_cd_ripper.gif

| horia2012 a răspuns:

Daca CD playerul de masina suporta CD audio, atunci trebuie sa "inchizi sesiunea" (close sesion), depinde cu ce program faci CD-ul. Multe CDplayere auto nu vad "open sesion"-sesiune deschisa. PC vede.

| gelu1970 a răspuns:

Pentru ca probabil il faci in mp3. calculatorul il citeste, insa daca ai un radio cd ce nu citeste mp3, adica are ceva ani aparatul, atunci trebuie sa faci cd-uri in format wma.

| MskDesign a răspuns:

Pentru a putea face un CD pentru un casetofon de masina, intai trebuie sa te asiguri ca formatul ars pe cd sunt acceptate din playerul masinii.Cel mai probabil este formatul melodiilor. Daca playerul accepta formatul in care au fost arse melodiile, atunci poate fi de vina capul de citire a playerului.

| ggghhghgh a răspuns:

Depinde adica daca e mp3 player nu ar trebui, daca e casetofon normal din cate stiu eu trebuie sa fie in format WMA! Eu zic sa schimbi formatul in wma sa vezi daca merge.Eu folosesc free audio convertor. FUNDA?

| Comandocip explică (pentru ggghhghgh):

Daca im idai si un program cu care sa fac asta dau funda..sau oricui imi da si un program sa fac asta plz ^_^