| Cleudiu a întrebat:

Puteti sa-mi enumerati componentele ce trebuie cumparate si ansamblate ca sa iti faci o unitate? Si un pret la care as ajunge, sa fie gaming, sa mearga aproximativ toate jocurile?

10 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Componente recomandate:
Procesor Intel® PentiumTM G3220, 3000MHz, Haswell, 3MB, socket 1150, Box
Placa de baza ASRock B85M-HDS, Socket 1150
Memorie Kingmax 4GB, DDR3, 1600MHz (pot fi montate doua pentru dual chanel, daca bugetul permite)
Flash SSD Kingston V300 2.5″, 120GB, SATA 3
Sursa Raidmax RX-500AZ, 500W, ATX 2.0, PFC Activ
Carcasa Segotep PS-371D, ATX, fara sursa, Black

Opțional puteți adaugă si o placa video pentru rularea jocurilor grele și a programelor care necesita procesare paralela (Adobe Premiere Pro, Photoshop, Auto Cad, etc)
Va recomand:
Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 660 WINDFORCE 2X, 2048MB, GDDR5, 192bit, HDMI, 2x DVI, Display Port

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. pe langa SSD poti achizitiona un HDD de cat vrei tu.SSD-ul e pentru OS in special.Recomand HDD Toshiba DT01ACA100 (1TB)

| stlucian a răspuns:

Daca-mi dai un buget maxim...se poate si mai scump ~2000 euro?big grin

Carcasa Corsair CC650DW-1, Mid Tower, ATX, mATX, neagra
Sursa Seasonic X-760, 760W
HDD Hitachi Deskstar 7K3000 2TB, 7200rpm, 64MB, SATA3
Placa video Gigabyte nVidia GeForce GTX670, 2048MB, GDDR5, 256bit, DVI, HDMI, PCI-E
Intel Solid State Drive (SSD) 520 Series, 120GB, SATA 3, 2.5'' Retail
Placa de baza Gigabyte Z77X-UD5H, socket 1155
Kit Memorie Dual Channel Geil 2x4GB DDR3, 2133MHz, Evo Corsa
Procesor Intel® Core TM i7 3770 IvyBridge, 3400MHz, 8MB, socket 1155, Box

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

PS Fara monitor/tastatura/etc dar la placa video prezentata e nevoie daca doresti un monitor bun(DELL)

| heldeN a răspuns:

>Procesor
>Placa de baza
>Memorie RAM
>HDD
>Placa video
>Sursa
>Carcasa
>Optional DVD-rw

Eu nu pot ghici ce buget ai, ca pot face configuratii de la 1300 lei pana in 20.000 lei
-Ce buget ai?
-Care este rezolutia maxima a monitorului tau?
-Ai nevoie de tastatura/mouse/boxe?

| Cleudiu explică (pentru heldeN):

Pai la buget, sa zic pana in 2.000 lei, si in rest, monitor, tastatura, mouse, o sa-mi cumpar pe rand. Acum am unele, dar sunt sub nivelul marii.

| heldeN a răspuns (pentru Cleudiu):

Uite ce iti recomand eu
-Procesor dual core puternic
-Placa de baza ok
-4gb ram
-500 GB HDD
-Placa video buna, care se descurca pe fullhd
-Sursa sa tina
-Carcasa ok
-Monitor FULL HD
-Kit mouse+tastatura
Pe rezolutia monitorului pus de mine conteaza foarte mult placa video si nu procesorul, vei juca jocurile pe high-ultra daca nu exagerezi cu AA/AF
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/897524/

Sau daca preferi sa iei monitor+mouse si tastatura mai tarziu, o varianta mult mai performanta este
-Procesor hexa core amd
-Placa de baza buna
-4gb ram
-500gb HDD
-GTX 660 care duce inca orice pe fullhd
-Sursa de calitate
-Carcasa buna
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/897535/

| RoBoT93 a răspuns:

Pai ar trebui sa o iei cam asa :
- Carcasa
- Sursa
- Placa de baza
- Procesor
- Placa video
- RAM
- Hard disk
- DVD RW

Si eu mi-am achiztionat luna trecuta piese pentru a-mi asambla o unitate ( fara DVD RW ca avam deja ). M-a ajuns la 1500 lei si merg toate jocurile aparute pana in ziua de azi happy. Deci cu tot cu DVD RW te-ar duce la 1600 o unitate capabila happy

| shadowgay a răspuns:

Buna eu iti zic sa te uiti pe www.pcgarge.ro si acolo poti sa iti cumperi o unitate pe bugetul tau succes

| Cleudiu explică:

Pana in 2.000 lei?