| anonim_4396 a întrebat:

Vecinul meu are un wireless de la romtelecom, dar eu trag net de la el. Toate bune si frumoase, pana cand astazi uneori imi apare pe eran o notificare cum ca windows have an ip adress conflict, si ma conecteaza automat pe alta retea. De ce imi da acea eroare? Ami este alt pc conectat la acel router cu acelasi ip ca al meu? Si daca da cum pot face sa stau conectat non-stop la acel router?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Stai calm ca nu e nici o parola. Ce gandire de genii pe aici, violenta, parole... prostie mare.
Conflictul ip apare cand router-ul ajunge la capatul conexiunilor sau daca a fost setat pe ip static. Solutie: activare dhcp la router; acitivare daca nu e deja la pc ip automat iar la router un restart dupa.

| antimulte a răspuns:

Start->Run->ipconfig
Acolo modica o cifra de la sfarsit la unul din calculatoare. Si asta e tot!

| Gabi1335 a răspuns:

Posibil ca vecinul tau sa fi aflat ca iei net de la el sa fi schimbat parola sau daca nu avea sa fi pus parola.Si mie mi s-a intamplat sa imi,, fure`` vecinu net cand am aflat i-am spart notebook in cap.

| Jipa95 a răspuns:

Nu a pus fratilor nici o parola, pur si simplu cand sunt conectat pe retaua acea imi apare windows has detect an ip adress conflict si ma conecteaza la alta retea

| Vrtulee a răspuns:

A pus parola, a aflat ca ii furi netu