| Alexutzz_Alex_1994 a întrebat:

Vreau sa stiu de pe ce site-uri sa invat HTML si CSS.
Site-urile as vrea daca s-ar putea sa fie gratis si in limba engleza sau romana.
Si daca ati putea sa imi spuneti cum sa invat sau in ce mod sa invat ca sa fiu capabil sa fac un site de la 0.
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.w3schools.com/

5 răspunsuri:
| vladutcornel a răspuns:

Înainte să dai fundă la cretini care îți recomandă w3schools, care de fapt nu e ușor de urmărit pentru începători,
îți recomand să cauți pe Youtube.
Caută "HTML course" sau "HTML tutorial".
Cel mai bine înveți folosind.
Aici depinde de stilul tău de învățare, ori încerci diferite chestii, fără vreun scop, ori îți propui să faci un proiect de la 0 și cauți tot ce îți trebuie ca să îl termini și să arate exact așa cum vrei.
Când nu știi ceva specific (ex. "css animations"), cauți pe Google (de preferat, în Engleză)

| suntserios a răspuns (pentru vladutcornel):

Exact, de ce spanacii masii sa urmeze un tutorial de pe w3schools care e organizat, care ofera exemple concrete, care ii ofera posibilitatea sa incerce pe loc exemplele cand poate sa caute filme pe youtube, sa urmareasca 10 secunde sa puna pauza sa mai urmareaza 10 secunde iar sa pun pauza, niste informatii aiurea, dezorganizate, greu de avut toate la indemana. Cel mai misto o sa fie cand o sa vrea sa faca un search pe un film de pe youtube pentru ceva invatat anterior. O sa fie meserie...

| vladutcornel a răspuns (pentru suntserios):

W3schools e bun pentru când știi deja că există ceva, dar nu mai ții minte exact cum și nu știi să cauți pe Google.
Dar dacă începi de la 0, nu o să înțelegi nimic.
Zi-mi ce ai învățat tu de la 0 de pe w3schools, fără să fi avut dinainte câteva cunoștințe?
Mai mult, după ce înveți ceva, îți dai seama că tutorialele de pe w3schools sunt incomplete și există surse mai bune (MDN de exemplu, pentru HTML+CSS+JS).

Cât despre exemple, e mult mai bine să folosești Developer Tools-ul din browser ca să încerci diferite chestii, mai ales când e vorba de CSS, unde vezi schimbarea imediat. Înveți mai bine dacă scrii tu tag-ul HTML sau atributul CSS decât dacă te uiți la un exemplu scris de alții.

| suntserios a răspuns (pentru vladutcornel):

Fii serios.
W3schools isi spune pana si cum sa deschizi un editor de text

http://www.w3schools.com/html/html_editors.asp

Daca nici asta nu e tutorial pentru incepatori nu stiu care e.

| vladutcornel a răspuns (pentru suntserios):

Serios?
Toate tutorialele și cursurile fac asta.

Tutorii care se respectă nu sperie copii cu Notepad. Bine că nu te pun să folosești un editor de DOS de la Borland, ca profesorii de Informatică sau Programare din școli sau facultăți.