| Cosminutz07 a întrebat:

Salutare!
Care este cel mai bun sistem de operare și cel mai stabil sistem de operare din anul 2015 până la începutul anului 2016?

Cel mai bun răspuns va primi fundă!
happy happy

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Este stabil și Windows 7 dar mai bun este 8, 8.1 și 10 (10 este mai mult pentru tablete optimizat).

8 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Windows 8.1 și Windows 10 sunt cele mai stabile și mai bune.
Vorbesc serios.
Windows XP nu se mai folosește, nu mai există update-uri oficiale pentru el.

| Cosminutz07 explică (pentru Anonimuserr):

Dar dacă aș folosi windows 7 ar fi ceva bun și este stabil windows 7?

| IseeVoices a răspuns (pentru Cosminutz07):

Windows 7 alatari de XP mi se pare cel mai ok sistem de operare dintre toate. Windows 8 nu recomand e cel mai de... Cat despre windows 10 inca nu s-au rezolvat toate problemele si mai dureaza cateva luni. Daca ai un PC slab recomand XP, daca ai un pc mediocru recomand 7, 10 nu mi se pare cine stie ce, e o combinatie intre 7 si 8 si nu e prea reusit din punctul meu de vedere.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Cosminutz07):

Este stabil și Windows 7 dar mai bun este 8, 8.1 și 10 (10 este mai mult pentru tablete optimizat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Centos 6

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal cred ca cel mai bun sistem de operare este cel in care ai mai lucrat sau in care cat de cat te descurci.

In principiu ai trei optiuni simple de baza:

1. Windows
2. Linux
3. Mac OS (care e tot un linux la baza).

Ca iti pui problema de versiunea de windows sau de linux sau de mac... in general ar trebui sa iti pui una in care hardware-ul tau nu atinge chiar minimum recomandat.

De regula te uiti spre viitor, la orice sistem de operare. Adica daca ai xp si 7. alegi 7. Oricum e vechi si vei fi trecut usor usor pe 10, dar e alta discutie asta.

La fel si la mac os sau la linux. Te uiti si tu la o interfata mai acatarii... gnome, etc.

Desi tare am eu impresia ca te vei uita la windows.

Windows insa e pentru end useri, toti prietenii tai au windows si te pot ajuta in diverse probleme... daca vor fi.

Personal te-as sfatui sa incepi de la 10 si sa scazi in functie de calculatorul tau.

Chiar nu m-as opri la xp. Ala e mort si pute. Nu mai sunt actualizari. Viitorul l-a depasit.

| SatanicBear a răspuns:

Depinde pentru ce ai nevoie.
Windows XP foloseste cele mai putine resurse dar nu se mai fac update-uri pentru el, plus ca nu e bine optimizat pentru jocuri, de exemplu. E cel mai bun daca ai un PC vai de capul lui.
Windows 7 e recomandat daca folosesti PC-ul doar pentru birotica.
Windows 8 e mediocru, nu merita.
Daca ai un PC cat de cat bunicel cea mai buna optiune pe care o poti alege e Windows 10, de departe, parerea mea (in special daca esti gamer).

| Cosminutz07 explică:

Uite pentru laptop-ul ăsta ce sistem de operare ar fi mai bun și mai stabil și recomandat din partea voastră pentru laptop-ul meu?
http://www.emag.ro/......DP3PZBBBM/

| Natan97 a răspuns:

Daca vrei un sistem rapid si bun alege Linux. eu cred ca e cel mai bun in momentul de fata!