| Elegant2016 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu un laptop Dell cu procesor i5 480m 4gb ram si integrata.Problema este ca cand pornesc prime 95 si il las cam jumatate de ora ajunge temperatura procesorului si a placii de baza pe la 95°C.Precizez ca am schimabat pasta termoconductoare si padul termic.Vi se par normale? Dupa ce am schimbat pasta l-am pornit si am facut testul.Am citit pe diferite forumuri ca dupa ce schimbi pasta trebuie sa lasi prime 95 cam jumatate de ora pentru a scoate bulele de aer, este adevarat? Am curatat tot laptopul de praf.Dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ai schimbat singur pasta procesorului?
Cel mai probabil nu ai schimbat-o corespunzator ( ai pus prea multa ). Iti sugerez sa te uiti pe Youtube cum se aplica o astfel de pasta sau sa duci laptopul la cineva care stie sa o aplice corect.

Inainte sa schimbi pasta cum se comporta? De cand ai temperaturile astea? Laptopul se aerieste bine? Sper ca nu il tii in pat sau undeva unde nu se poate aerisi. Daca vrei sa stai cu el in pate, pune-l pe ceva drept ( eu il pun pe o tava, da... tava dreptunghiulara rolling on the floor ).

| Elegant2016 explică (pentru Ineys):

Pasta a fost schimbatat de mine nu este prima oara cand schimb o pasta termoconductoare.Il tin pe masa si cred ca ar trebuie sa isi faca racirea destul de bine.Pe site-ul producatorului temperatura maxima este de 105°C.Am schimbat pasta acu 3 luni si atunci nu ami trecea de 85°C dupa vreo 3 luni am observat ca a inceput sa se incinga si am zis sa schimb si pasta si padul termic dupa chipsetul placi d baza si de atunci a inceput sa faca asa.Si eu zis ca nu este normal dar sincer nu mai stiu ce sa ii fac.

3 răspunsuri:
| TheCaliptus35 a răspuns:

Salut! Aceste valori de temperatura nu sunt normale.In legatura cu bulele de aer din pasta,nu am mai auzit de acest lucru, insa daca ar fi adevarat, nu ar trebui sa ii faci ceva special, ci ar trebui sa se rezolve de la sine, in timp ce utilizezi laptop-ul.Parerea mea este sa te duci cu el la un specialist pentru a verifica starea ventilatoarelor si a procesorului. Daca acesta iti va spune ca totul este in regula iar nicio piesa nu este avariata, iti poti lua coolere externe speciale pentru laptop.

| adriantraian a răspuns:

Salut! Eu cred ca coolerul e de vina, adica e prea slab(parerea mea).