| YURI123 a întrebat:

Unitatea porneste' dar monitorul nu. Stie cineva de ce?

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

1. monitor defect 2. cablu video defect 3. grafica defecta. nu te gandi la ce-i mai rau. scoate placa video din slot si cureti contactele cu o radiera de sters. aceeasi operatie o faci cu memoriile ram. daca ai alt slot in placa atunci conecteaza placa video in altul ca sa comprobezi. daca nu da rezultat verifica sa ai cablul vga dvi sau hdmi bine conectat in unitate si in monitor. cel mai bine e sa ai un alt cablu pentru a fii sigur. in ultima instanta incearca sa conectezi unitatea la alt monitor. acest defect de asemenea poate fi provocat de sursa de alimentare, memorii ram defecte sau in cazul in care ai scos micro afara daca ai indoit vreun pin de la micro. stiu ca te-am zapacit dar asta e. incepe prin a incerca ceea ce ti-am scris mai sus. bafta.

| Grimmjow69 a răspuns:

Verifica din nou daca ai instalat toate componentele corect. Nu monitorul este de vina.
In cazul in care se aude un singur beep, computerul a startat corect. Cand se aud mai multe, atunci e o problema.

In functie de lungimea unora din beep-uri:

- Placa video nu e corect conectata in slot sau nu are alimentarea suplimentara conectata ( daca are asa ceva )
- Memoriile nu au fost bine puse in sloturi.

Solutie - deconectezi calculatorul de la tensiune ( sper ca ai facut-o si cand ai umblat la el pana acum ), scoti palca video si memoriile afara si le reintroduci cu grija inapoi, pe rand.

| YURI123 explică (pentru Grimmjow69):

Eu cred ca e de la hard disk. Aprind unitatea si dupa se aude acel beep, iar dupa incepe sa se auda de la hard disk un fel de pocnituri de 3 ori dupa care se aude un beeep(putin mai lung decat cel de dinainte). M-am uitat la beculetul rosu de pe unitate si cand apas pe butonul power licare vreo 2sec dupa care nu mai faca nimic. P.S: Cateodata porneste monitorul, sta vreo 2min aprins dupa care se blocheaza pc-ul, ii dau reset' dar iar se inchide monitorul.

| Grimmjow69 a răspuns (pentru YURI123):

Probabil ca da, incearca cu un alt hard, mie mi s-a ars o data hard disk-ul si cand ajungea la acea imagine cu Windows in care se incarca se restarta, poate ar fi mai bine sa mergi la un specialist.

| Anonimous321Go a răspuns:

Vezi poate ti s-au deconectat firele din spate de la monitor! Impinge si tu in ele!

| Knightt a răspuns:

Placa video.