| LG280 a întrebat:

Vreau sa imi fac un blog sau un site, dar nu stiu prea multe despre cum se face asa ceva si vreau sa va intreb ce platforma pentru crearea unui blog/site sa folosesc. Vreau sa fie gratuit si sa imi ofere cat mai multe avantaje. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| TheHellBoyHB a răspuns:

Wordpress, Cum zic uni, ii trebuie un host cu domain (CAM COMPLICAT PT TINE, CRED), eu zic Wix sau Weebl

Ele vin cu :
Free Host
Sub-Domain (Ex site.exemplu.ro, unde site e numele sitelu tau, iar exemplu e numele domain-ului celor de la Wix/Weebly! )

La fel ca Wordpress :
Usoare
Gratuite
O MULTIME DE TEME, SAU PAGINI GOALE

| LG280 explică (pentru TheHellBoyHB):

Multumesc! O sa va ce aleg pana la urma.

6 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

As spune Wordpress, pentru ca si eu am pe Wordpress si imi place mai mult aceasta platforma fata de Blogger, de exemplu. Insa, daca alegi sa-ti faci un blog/site pe Wordpress fara a descarca programul Wordpress, ci doar pe site o sa ai limitari in privinta spatiului de upload in librarie, nu o sa ai posibilitatea sa adaugi plugin-uri la blog, nu o sa poti face modificari la pagina, asta daca stii HTML sau CSS. Pe de alta parte, Blogger de la Google, este mai prietenos decat Wordpress, pentru ca iti poti instala ce tema vrei descarcata de pe internet, poti modifica HTML-ul temei pentru a adauga diferite add-onuri, etc.

| RAY a răspuns:

Blooger de la google

| CPAElites a răspuns:

Wordpress!

| SatanicBear a răspuns:

Wordpress, clar. Ai pagina cu statistici, interfata usor de utilizat si, cel mai important, o gramada de teme gratuite.

| trigu a răspuns:

Wordpress e bun daca este vorba despre wordpress.org Tu vrei gratis ....wordpress.com nu tolereaza sa iti pun reclame pe blog, ti-l sterge imediat. blogger e mai ok din punctul asta de vedere