| Cocoline23 a întrebat:

Vreau și eu exemple la Unitate aritmetico logică, adică exemple de operații logice

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Operatii logice de baza:
SI (AND): rezultatul este (A) Adevărat, dacă și numai dacă ambii operanzi au valoarea de adevăr A (Adevarat)

SAU (OR): dacă cel puțin unul dintre operanzi are valoarea de adevar A, rezultatul are valoarea A

NU (NOT): dacă un operator are valoarea de adevar F (Fals), rezultatul are valoarea A, si invers (daca un operand are valoarea de adevar A, rezultatul are valoarea F.
Este o operatie unara, spre deosebire de primele 2 de mai sus, care sunt binare)

Operatii logice derivate:
SAU-NU logic (NICI) (NOR): rezultatul este A (Adevărat), dacă și numai dacă ambii operanzi au valoarea F

SAU-EXCLUSIV (XOR): rezultatul este A (Adevărat) dacă și numai dacă unul dintre operanzi este A iar celălalt F

SI-NU logic (NAND): rezultatul este (F) Fals, dacă și numai dacă ambii operanzi au valoarea de adevăr A (Adevarat) (este exact inversa lui AND)

SAU-NU-EXCLUSIV (XNOR): Rezultatul este adevarat daca si numai daca ambii operanzi au fie valoarea Adevarat, fie Fals

| Bizon95 a răspuns:

Coprocesor matematic, acum sunt integrate in proc
pe vremuri veneau separat (pana la 386, 486DX, si era un cip separat care putea fi pus/scos), de la 486DX in sus a fost integrata direct in procesor

exemple de peratii logice
NOR, XOR, NOT
NOT de exemplu ia un octet si face negatie peste fiecare bit
adica 0 devine 1 si 1 devine 0
cam atat mai tin minte

https://en.wikipedia.org/wiki/Arithmetic_logic_unit

in rest, google e zeul oricarei intrebari de genul asta
abuzeaza de google