| RobDogg a întrebat:

Well TPU, se pare ca de data aceasta vin eu cu o intrebare pentru voi, am un laptop (destul de nou cumparat, cam o luna) si... nu prea le am eu cu hardul, am o placa video Intel(R) HD Graphics 3000 (proasta, stiu) ei bine, cam atat stiu despre ea... ca e proasta, are cineva idee daca o pot schimba si cam cat m-ar costa un noua si mai buna? Dau funda, desigur. big grin

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Nu ii asculta ce zic altii. Clar ca nu poate fi schimbata. Daca doresti sa fie schimbata, atunci trebuie sa schimbi si procesorul. Poti sa ii adaugi o videocarta (PC si NB au uneori 2 v-c[corporata+discreta]). Dar asta te va costa mult. Poti desigur sa navigezi pe net, privi filme, juca jocuri (mai slabe), dar daca planifici sa il folosesti pe lung - atunci procura si un suport racoritor cu ventilator.

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

FELICITARI!
Ai facut o treaba minunata cu acel laptop.
Intel hd 3000 e placa video integrata(este pusa in procesor). Tu nu ai ce sa schimbi. La 90% din laptop-uri, placa video dedicata este lipta de placa de baza, asa ca nu ai ce sa cumperi. E clar ca nu au pus pe placa d ebaza slot pentru a lipi gpu-ul, si nici racire pentru asa ceva.
Mai pe romaneste ia-ti gandul, e o cauza pierduta. Daca vrei gpu dedicat, vinzi ce tocmai ai cumparat, ca na, tu ti-aif acut-o cu mana ta, ca nu ai intrebat. Si pui bani, si cumperi un laptop cu gpu dedicat.

| hp8510p a răspuns:

Nu poti schimba placa video nici procesorul.

| Osirius a răspuns:

Da, Intel HD Graphics este integrata in procesor, care nu poate fi schimbat oricum, pentru ca la laptopurile ieftine nu se upgradeaza nimic in afara de HDD si RAM.
Intel HD 3000 e pentru office si filme maxim 720p, nu pentru jocuri. Singura optiune e alt laptop.

| RobDogg explică:

Mersi pentru raspunsuri... Mda... sper totusi sa pot face ceva. Dar nu pot absolut nimic? Nu exista nici o solutie mai ieftina sau ceva?

| sltlp a răspuns (pentru RobDogg):

Nu. pana la urma, cine te-a pus sa alegi acest laptop... Daca era desktop era altfel, dar aici nu e asa.

| RobDogg explică (pentru sltlp):

Pai... Mi l-a recomandat cineva... si oricum nu aveam un buget foarte mare chestii-trestii si mi s-a parut bun. Adica are procesor bunicel, are 4 grami. E bunicel cat-de-cat

| sltlp a răspuns (pentru RobDogg):

Asa ceva http://www.pcgarage.ro/......1gb-black/ era cu mult mai performant.
A, memriile, de orice tip(gen memoria video sau ram-ul) nu sunt un cirteriu de selectie al pc-ului/laptop-ului. 4gb ram costa 150 lei ca si cumparator. Ca si proucator, 4gb ram se vand undeva la 9$.

| 0x11111051 a răspuns (pentru RobDogg):

Puteai sa intrebi "Care este un notebook cu videocarta discreta si pret echilibrat". Desigur te uitai la cele ieftine. Daca aveau cite 1-3 GB RAM, puteai tu acasa sa ii mai adaugi. Dar oricum lucrurile nu is asa rele.

(Cele cu videocarta integrata, traiesc mai mult timpwinking )

| Alexandruui a răspuns:

Pai depinde si ce marca este Laptopul, dar o placa video pentru Laptop nu este mult, in jur de 50-100 RON, trebuei sa mergi undeva sa iti desazambleze laptopul. Poftim un link cu placi video:
http://www.okazii.ro/cautare/placa+video+laptop.html

| RobDogg explică (pentru Alexandruui):

Hmm, tin sa mentionez ca este incorporata (presupun ca Intel la asta se refera) si din cate am inteles NU poate fi schimbata, tu ce crezi? happy

| RobDogg explică (pentru 0x11111051):

Well, ma voi mai documenta putin si multumesc pentru raspuns.

| 0x11111051 a răspuns (pentru RobDogg):

Nu ii asculta ce zic altii. Clar ca nu poate fi schimbata. Daca doresti sa fie schimbata, atunci trebuie sa schimbi si procesorul. Poti sa ii adaugi o videocarta (PC si NB au uneori 2 v-c[corporata+discreta]). Dar asta te va costa mult. Poti desigur sa navigezi pe net, privi filme, juca jocuri (mai slabe), dar daca planifici sa il folosesti pe lung - atunci procura si un suport racoritor cu ventilator.