| tal4556 a întrebat:

Am 5 euro credit pe cartela si nu pot folosi datele, cum fac sa le folosesc?

Răspuns Câştigător
| kopli a răspuns:

Nu poti folosi deloc internetul? Atunci vezi setarile pentru internet. Daca nu reusesti, mergi luni la un Orange shop.

19 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Datele mobile trebuie activate din telefon. Ce model ai?
Daca nici astfel nu poti naviga pe internet, trebuie sa-ti configurezi datele de net ale operatorului. Ce servicii folosesti? Orange, Vodafone, Telekom, Digi?

| tal4556 explică (pentru dannyel86):

Orange

| Cristine9595 a răspuns (pentru tal4556):

Le poti obtine automat de pe pagina Orange, introduci doar nr.de telefon si ti_le trimit ei.

| dannyel86 a răspuns (pentru tal4556):

Aici poti primi setarile automate pentru internet:
https://www.orange.ro/setari-telefoane/#/

| tal4556 explică (pentru dannyel86):

Nu merge. nu pot folosi datele

| kopli a răspuns (pentru tal4556):

Nu poti folosi deloc internetul? Atunci vezi setarile pentru internet. Daca nu reusesti, mergi luni la un Orange shop.

| kopli a răspuns:

Citeste bine mesajul primit. Unele date mobile le poti folosi doar daca ai o optiune activa. Creditul nu este util.

| tal4556 explică (pentru kopli):

Zice ca am 102400 MB bonus utilizabil cu optiune de minim 5E activa resurse valabile pala la data de 08/09/2018.
dar eu nu pot folosi datele, zice ca-s pornite dar degeaba
optiunea cu 5E am activat-o vineri.

| kopli a răspuns (pentru tal4556):

Aha! Exact ce iti spuneam eu. Daca ai doar credit, nu le poti folosi. Daca activezi o optiune de 5 €, cu creditul pe care il ai, poti folosi datele. Insa, optiunea e valabila (ca in orice retea) doar o luna. Luna viitoare trebuie sa o reactivezi.
Tu, cum folosesti telefonul? Cand suni, vorbesti din credit, nu din minute?

| tal4556 explică (pentru kopli):

Si ca am primit bonus 40 GB trafic internet national valabil 90 zile pentru 4 E credit consumati, si am deja activata optiunea cu 5 E

| kopli a răspuns (pentru tal4556):

Clar. Tu ai mai multe bonusuri. Dar si MB din optiune. Se consuma intr-o ordine aleasa de ei. Cred ca cei 102400 mb vor fi la urma. Si eu am adunati213000 mb, plus inca 1837 din optiune, pentru ca nu prea folosesc internetul pe telefon.

| tal4556 explică (pentru kopli):

Adica trebuie sa astept o luna ca sa pot folosi 102400 mb?

| kopli a răspuns (pentru tal4556):

Nu. Ii poti folosi si acum daca ii epuizezi pe cei din optiune. Intra automat, nu trebuie sa faci nimic.
De curiozitate (pentru tine) suna la 333. Iti vor veni mesaje cu cate minute mai ai, cu cati MB, bonusurile, credit.

| tal4556 explică (pentru kopli):

Ok, multumesc mult

| Irina_Angi_1970 a răspuns (pentru tal4556):

In bara de sus a telefonului sunt activate datele?

| tal4556 explică (pentru Irina_Angi_1970):

Da, dar nu am net

| Irina_Angi_1970 a răspuns (pentru tal4556):

Daca ati facut tot ce se poate face cu activarea, ati instalat setarile asa cum zic ei, cred ca trebuie sa mergeti la un centru de telefonie mobila in functie de reteaua in care sunteti, sau sa sunati depa telefonul dvs la"servicii clienti" sa anuntati problema.Cand va o rezolvati, poate na spuneti si noua ce a fost.

| tal4556 explică (pentru Irina_Angi_1970):

Am datele pornite, dar nu se comsuma. Adica acum 4 ore am consumat 200 mo, nu le-am oprit si acum tot atat zice.

| Cristine9595 a răspuns:

Fa setarile pentru internet din nou. Dupa primirea lor inchide si redeschide telefonul.

| Irina_Angi_1970 a răspuns:

Trebuie sa activati optiunea de 5 euro. Apoi sa intrati pe *100#si sa cereti la ramura 6 setarile automate pentru internet.