| Ana55g a întrebat:

Am un iPhone 14 de o luna iar acum am văzut ca bateria a scăzut la 99 %, știe cineva de ce?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai aplicatii care ruleaza non stop pe telefon.
Reseteaza telefonul la "factory setting" si nu mai instala aplicatii pe el, ca-ti consuma bateria si internetul, bineinteles.

| Ana55g explică (pentru Violleta2022):

Cum intru la factor setting?

| relian a răspuns:

Eu am iphone 14 pro de 1 an si arata la health 100%. La tine o fi scazut ca cine stie cit de mult folosesti acel telefon.Eu il folosesc mai putin decat normal, as zice subnormal, adica f putin, ca urmare ar fi tot ca nou.

TRu daca il folosesti excesiv, sau mai mult de excesiv, aia e normal sa se intimple.
Eu nu am optimizat nimic, am sxetari facute manual, lumina cel putin am dato destuld e puternica, vreau sa vad mereu clar.

Folosesc telefonul doar pentru a vorbi, aia cum am spus subnormal laughing mai dau cate un mesaj, iar pe internet intru putin, sau f putin.

| Frank51 a răspuns:

Și care este problema dacă este 99%?

| Ana55g explică (pentru Frank51):

Nu mi se pare normal ca într o lună sa scadă

| Frank51 a răspuns (pentru Ana55g):

Ești specialist în baterii?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

laughing)
Evident că este normal ca bateria să se descarce dacă tu utilizezi telefonul ore în șir sau etc, de asta există încărcătoare, altfel toată lumea avea 100% mereu și era totul bine și frumos, dar cum omul are nevoie de odihna așa are și telefonul.( odihna pentru el înseamnă încărcarea.)

| Ana55g explică (pentru Alexia999997777777777777):

Nu stau ore în șir

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Ana55g):

Este la fel de normal totuși, poți utiliza economisirea energiei.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Foloseste optiunea "optimize charging" pentru a conserva sanatatea bateriei pe termen lung.

| Ana55g explică (pentru MAteiLaAjutat):

Cum intru sa o folosesc

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru Ana55g):

Settings>battery>battery health and charging>optimised battery charging in josul paginii