| DeeaCarmen a întrebat:

Am un telefon nou cu Android. Mi se intampla ca daca o sun pe mama sa nu o aud. Daca ma suna ea, o aud.
Cu alte contacte nu am aceasta problema.
Cum se poate rezolva?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna cu telefonul mamei tale si pe altcineva.
Daca face acelasi figura, atunci pot fi doua lucruri:
1. Cartela mamei tale este veche, codata pe o banda de frecventa pe care nu este suficient semnal. Schimbarea cartelei, de obicei, rezolva problema.
2. Microfonul mamei tale are ceva problema de contact, trebuie dus la un service.

| DeeaCarmen explică (pentru Bula):

Mama poate sa vorbeasca si cu alte persoane. Nu ai citit ca daca ea ma suna pe mine o aud. E doar in situatia in care eu o sun pe ea.

| Bula a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Am citit si am raspuns ca atare.
Cel mai probabil este o incompatibilitate de frecventa, mai ales in zone cu acoperire mai slaba.
La nevoie schimbati-va amandoi cartelele (la caseria firmei de telefonie va pot ajuta care este "demodata" si trebuie schimbata).
Nu uita sa copiezi contactele in telefon de pe cartelele SIM inainte de schimbarea lor, sa nu le pierzi!

| Panamax a răspuns:

Este un telefon inteligent.Te ajuta sa te eliberezi de mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna la relații clienți sau mergi o reprezentantă Orange, Vodafone etc. Dacă și tu și mama ta sunteți în aceeași rețea cu atât mai bine. Eu cred ca e problemă ce tine de cartela SIM. Se rezolva la reprezentanță.

| Drsss a răspuns:

Scoate sim-ul si baga-l iar, daca este dual sim incearca sa il bagi in celalalt slot.

| DeeaCarmen explică (pentru Drsss):

Nu merge nici asa. Mamei i-am dat fostul meu telefon, dar am inregistrat-o cu contul ei de gmail. Se poate sa fie o problema de aici?