| LittleBlackDress a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu noul meu telefon. Am un Samsung galaxy trend lite si am cateva intrebari. In primul rand, ce reprezinta litera H din partea de sus a ecranului si de ce acele sageti se aprind si se sting, una dintre ele fiind verde, iar cealalta portocalie. Din cate am inteles, asta ar insemna ca sunt conectata la internet, dar nu sunt. Apoi, de ce mi se descarca bateria asa repede? Am scos telefonul de la incarcat acum putin timp si deja mi s-a dus 13 %? Oare sunt conectata la internet fara sa imi dau seama? Apoi, ce e cu permisiunile aplicatiilor? E ceva serios sau pot sa instalez fara nici o problema? Am vrut sa iau un editor foto si de pe google play mi l-a trimis direct pe mobil. E normal? Sper sa nu fi facut vreo prostie pe aici si sper sa ma luminati si pe mine pentru ca nu prea stiu multe lucruri despre chestiile astea. Multumesc frumos! Cel mai bun raspuns primeste o fundita din partea mea.

Răspuns Câştigător
| Veromi321 a răspuns:

Litera H cu cele doua sageti de culoare portocalie respectiv verde inseamna ca esti conectata la internet. Si da esti conectata doar ca tu nu ti-ai dat seama inca. De obicei cand esti conectata la internet la unele smartphon-uri bateria tine putin. Indicat ar fi sa-ti descarci de pe Google Play o aplicatie care sa-ti inchida internetul cand nu-l folosesti si aplicatiile sa ti le opreasca pentru a economisi bateria. Iar cu permisiunile aplicatiilor e in felul urmator: daca bifezi in casuta unei aplicatii ca vrei sa ti se descarce aplicatiile automat atunci ele se vor descarca singure(dar nu e indicat asa pentru ca se poate descarca orice aplicatie virusata sau de care nu ai nevoie si nu e bine). Deci nu opta pentru descarcarea aplicatiilor automat. Debifezi daca ai bifat. Deci descarcarea aplicatiilor sa o faci tu manual si nu sa se descarce si sa se instaleze pe telefon cand sunt trimise sau cand vor ele. A si inca ceva. Daca vrei sa intri pe internet repede si usor descarca un navigator mobil pentru internet, de ex. Opera mini for mobile sau Opera Classic.

| LittleBlackDress explică (pentru Veromi321):

Imi poti recomanda si mie o aplicatie care sa imi inchida internetul cand nu il folosesc sau sa imi inchida aplicatiile? Am o problema cu asta pentru ca imi descarca bateria repede, iar eu sunt si pe abonament si nu vreau sa ma trezesc cu nu stiu ce cost splimentar. Multumesc mult pentru ce mi-ai zis pana acum.

| LittleBlackDress explică (pentru Veromi321):

Mai vreau sa te intreb ceva. Din setari, la utilizare date - acolo pot sa imi limitez cati mega de internet sa folosesc din cati am eu pe abonament.E acolo o chestie, un fel de grafic. Pot sa stabilesc eu cand vreau sa ma anunte ca am ajuns la limita aceeea sau sa se opreasca atunci cand am ajuns la ea?

| LittleBlackDress explică (pentru Veromi321):

Am facut o chestie in utilizare date sin setari si nu stiu daca am facut bine. Am setat o limita a creditului pe internet si o valoare la care sa ma avertizeze ca nu mai am mult pana la limita. Daca ajung la limita sa mi se dezactiveze datele mobile, cum se si intampla. Acum nu imi mai apare acel H cu sageti. Asta ce inseamna? Am facut bine? Nu mai sunt pe net, nu?

| Veromi321 a răspuns (pentru LittleBlackDress):

Da sunt cateva. Mie cel mai mult imi place Battery Booster Lite. Dar tu poti sa incerci si altele vezi care iti plac cautand asa: 'Save battery' si iti apar altele.

| Veromi321 a răspuns (pentru LittleBlackDress):

Si eu sunt pe abonament dar nu trebuie sa stabilesti tu nimic nicio limita lasi sa mearga asa cum e.

| Veromi321 a răspuns (pentru LittleBlackDress):

Nu, nu ai facut bine. Te-ai deconectat de la internet de aceea nu-ti mai apare acel H cu sageti. Dar nu inteleg de ce trebuie sa limitezi tu cati folosesti pe internet? Eu din cate stiu nu e nevoie de asa ceva. Cand ajungi la limita poate sa-ti mai scada din viteza internetul dar nu sa ti se dezactiveze datele mobile permanent. Eu sunt pe net pe abonament non-stop happy si cand ajung la limita doar imi scade viteza la internet si mi se dezactiveaza pentru 2, 3 secunde(deci dispare acel H) dupa care se reseteaza din nou internetul si se conecteaza apoi singur.