| DaciaRomania a întrebat:

Ce părere aveți de părinții care le cumpără copiilor telefon fara internet ( și nu din cauza banilor)? Am doua colege de clasă (liceu) ce au doar telefoane simple, din alea super ieftine. Mi se pare aiurea. Ce ziceți?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Educație mai severa. Dar o sa fie copii mai mult timp

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Greșit!
Nu doar telefonul strica copiii, ci și mediul înconjurător.
Iar pe langa asta, apar frustrările, răzvrătirile din partea lor și posibil sa fie și mai rău.

Bula
| Bula a răspuns:

Telefonil este pentru a se puea discuta prin el, la nevoie.
Cu telefoane "destepte" atentia este distrasa si consecintele sunt de la scaderea atentiei, productivitatii pana chiar la decesul unor persoane.
Nu segeaba, multe firme si institutii nu permit angajatilor folosirea telefoanelor in timpul programului de munca!

| Mosotti a răspuns:

Pe undeva e bine, de ce sa stea toata ziua pe net, afara si la scoala au nevoie de telefoane strict sa vb daca e cazul.
Acasa sa tot stea pe telefon cu net, etc dupa ce invata.

Ca daca le dai cu net, or sa stea la proasteala pe retele de socializare si la scoala, n-ar invata ceva de pe netul ala.

| dullcat a răspuns:

Fiecare cumpara in functie de situatia financiara si alte argumente.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Da, dar în cazul de față se pretinde că există resurse financiare, iar modul acesta de a "educa" in aceasta generație scade cu cât se aduna mai multe frustrări.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Intrebarea a fost editata dupa, inainte nu aparea nicio paranteza.

| Simpatic a răspuns:

Probabil sunt parinti inteligenti stiu ei ce stiu.
Majoritatea cumpara masini pe care nu si le permit si stau cu ele prin parcari saracii sau pun motorina de pe vapor, dar au dat 'bogatii' 50k euro pe dieselul vechi, au dat!

Stai linistit si la telefoane e la fel unii sarantoci fac rate la banca sa cumpere un telefon de 7000 de lei cand puterea lor de cumparare este tot un telefon de ala super ieftinwinking
Dar vor sa para in lume ceva ce nu sunt!
La noi predomina datul mare pe burta goala!

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă nu au nevoie de net pe telefon pentru școală, e ok.Internetul e destul de toxic pentru copii și adolescenți, care în general nu știu să ia ce e bun și se lasă ușor influențați.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În occident, în anumite țări, deja au dat legi prin care elevilor până în clasa a 8-a, chiar liceu, li se interzice să vină cu orice fel de telefon la școală. Părinții doar la școală sună.
Singurele excepții sunt cazurile medicale grave și acolo se acceptă doar în urma deciziei unei comisii care studiază cazul respectiv.

| Ilovedinero a răspuns:

Pai ori sunt din anumite familii religioase( am mai vazut cazuri) ori au facut ele ceva, ori au parinti care trebuie sa isi faca o revizie psihologica cat mai repede

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca rețelele de socializare i-au făcut pe copii extrem de irascibili. Copiii trebuie sa aibă acces la internet dar rețelele de socializare ar trebui sa fie restricționate pana la 16 ani! Nu prea sunt sunt de acord cu telefoanele fără internet dar este greu sa le cumperi telefoane fără net și sa îi verifici ce fac pe ele!

| DaciaRomania explică (pentru LisaJulie):

Pai ce poți să faci pe un telefon fără internet?

| LisaJulie a răspuns (pentru DaciaRomania):

Te joci jocuri descărcate

| Simpatic a răspuns (pentru LisaJulie):

Se fac demersuri in acest sens, Comisia Europeana doreste ca minorii sa aiba acces restrans la platformele de socializare!
Si eu am fost minor si pe vremea aceea existau platforme de socializare mai primitive putin, erau hi5 si chatul de la messanger, dar cu toate acestea cineva putea profita si de mine ca minor, ei bine nu s-a intamplat, cu aceasta vreau sa dovedesc ca pustii din ziua de astazi sunt net inferiori ca si gandire practica si inteligenta, spontaneitate fata de mediul inconjurator, nu stiu ce sa faca in multe situatii si cad vitime ale unor escroci de toate felurile, cu alte cuvinte nu au discernamant nici la 14 si nici la 18 ani!

| CarmenCraciun a răspuns:

O parere buna. Telefonul este pentru a fi sunat si a suna. Nu e pentru social media, dating, etc.