| Idkidk a întrebat:

Daca cineva suna la reteaua de telefonie gen telekom sau orice alta retea poate sa vorbeasca sa vada ce face cineva de pe acel abonament pe telefon? Adica sa ii spuna ce vorbeste pe orice aplicatie, etc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva!
Cei de la telekom nu au voie sa dea nici o informatie, despre alte conturi telefonice. Nici tie nu ti se vor da telefonic, trebuind sa pui in scris cererea de a vedea anumite detalii, chiar daca esti prpietarul contractului. Totul este ca sa protejeze clientul si informatia lui privata.
Stai cuminte, ca nu-ti poate cere sau vedea nimeni, ce ai tu in contul de telekom.

| Simpatic a răspuns:

Nu ai scris coerent, cine sa-i spuna? cei de la serviciul de telefonie?
Nu poate nimeni sa afle ce vorbeste si cu cine vorbeste o anumita persoana fie ca e pe abonament sau cartela prepay, fara interventia si acceptul justitiei, deci doar in cazuri penale.
Pe de alta parte daca tu ai un abonament, poti vedea pe un desfasurator ce numere ai format sau te-au apelat.
Daca tu faci ceva instalezi o aplicatie in telefonul cuiva si asculti convorbiri sau spionezi ce face acea persoana, atunci esti un infractor si vei fi tras la raspundere de catre lege.
In rest nu exista vreun numar de telefon magic la vreun operator de telefonie la care sa suni si sa intrebi : cu cine a vorbit numarul cutare in data cutare la ora cutare.

| Sonia822 a răspuns:

Doar daca e titular de abonament si atunci poate scoate un extras si i se spune cu cine ai vorbit, la ce ora ai vorbit, cat a durat conversatia, dar NU si ce ai vorbit. Si la sms la fel. le ce ora ai trimis, cui si cate ai trimis. Privind netul nu, poate insa sa vada doar cat ai consumat din totalul de pe abonament.

| Sonia822 a răspuns:

La fel si pentru cele primite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te uiți cam mult la filme polițiste sau știu eu... Cred ca ai fumat ceva.

| Idkidk explică (pentru anonim_4396):

Nu, si mie mi s-a parut tot de filme politiste cand am auzit, dar vreau doar sa stiu daca se poate sau nu, ptc a fost amenintata sa spun asa o prietena cu asta