| DenqOO a întrebat:

Eu sunt pasionat de telefoane mobile si cam la 6 luni un an il schimb. Nu inteleg o treaba la telefoanele mobile.
Am avut un Huawei P30 lite timp de o luna pana l-am dat mamei. Ma tinea bateria doua zile
Am luat un Samsung Note 10, o zi bateria.
Am luat un Samsung S20 FE si tot o zi.
Timp de o luna am avut si un Xiaomi Mi 10T si treceam lejer de 50 ore.
Acum am un Samsung A72 si la fel, lejer trec de 50 ore.
Nu inteleg ce face ca unele telefoane sa consume mai repede bateria si altele mai putin. Am luat in considerare ecranul, bateria, pentru ca dimensiunile sunt la fel sau diferentele sunt foarte mici.
Xiaomi avea Snapdragon 865 si ma tinea 2 zile. Sa fie din cauza ca Xiaomi si Samsung A72 vin cu Snapdragon care consuma mai putin fata de exinosul de le Samsung Note 10 si S20 FE?
Sau la cele mai scumpe, top, sa deschida mult mai multe apliatii in fundal care consuma baterie?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Eu sunt pasionat de telefoane mobile...ce face ca unele telefoane sa consume mai repede bateria"

ecranul, ăla și nimic altceva

| Simpatic a răspuns:

Parerea mea este ca da fiecare telefon consuma in functie de ce componente are, ce CPU ce GPU etc
Pe de alta parte schimbi cam des telefonele, e pe banii tai sau ai parintilor? Eu zic ca nu merita sa le facem altora burta mare.
Noi romanii suntem ultimii din Europa la economie si la trai in general dar primii cand e vorba de deviceuri, ciudat nu?
Fara legatura cu tine, dar cunosc cazuri de oameni care nu au bani de intretinere o platesc la cateva luni si merg si fac rate sa-si ia iphone de 6000-7000 de lei, saraci bogati happy
Eu zic ca lucrurile scumpe sa fie pentru cei cu bani nu pentru toti saracii.
Iar despre tine tine frate un telefon cativa ani nu 6 luni, ca asa pe spinarea noastra traiesc marile corporatii gen Samsung, huawai, Apple etc speculand prostia noastra a tuturor!

| DenqOO explică (pentru Simpatic):

Aici iti dau dreptate ca sunt unuele persoane care isi cumpara masini, telefoane si alte obiecte de valoare fara a aveea bani de lucuri mult mai basic, nevoile de baza.
Stii cum se spune, pasiunile conteaza, dar da iti dau dreptate, trebuia sa tin mai mult de unele telefoane.
Acum eu lucrez si in domeniul IT si incerc sa inteleg anumite proceste

| NLS a răspuns:

Exynos din cate am vazut, consuma mai mult si se incalzeste mai tare decat orice snapdragon din aceeasi generatie.

Conteaza mult sa le testezi/ folosesti in mod identic, daca tot vrei sa compari orele de functionare.

Probabil unele aveau ecran IPS, altele amoled, conteaza si asta, fiindca consumul e mai mic la Amoled.

Daca ecranele aveau numar diferit de niti, si tu le-ai tinut pe toate la aceeasi valoare, de exemplu 50%, sau 100%, asta e alta "greseala" cand vine vorba despre comparat, pentru ca unul are 450niti, in vreme ce altul are aproape 800.

Nu doar aplicatiile sau procesele ce ruleaza in fundal descarca bateria, ci si notificarile, sincronizarile,...

Mie imi place sa tin instalat exact ceea ce folosesc, si restul uninstall.

Nu stiu la alte branduri cum functioneaza, dar la Xiaomi merge parfum.

| Psihiatrie a răspuns:

Eu am iphone 11 pro max, Luni l-am incarcat prima data si l-am utilizat muzica, yt, sunat si wapp si poze de atunci si pana acum mai am 53% baterie.