| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDA! URGENT!
Mi-am scapat telefonul cu totul in apa. Imediat l-am desfacut si i-am sters tot tot. Dupa cam jumatate de ora l-am deschis. A mers. Merge sunetul,merg castile in el, numai la incarcat nu stiu daca merge.
Mai exista riscul sa se strice dupa? Mersi.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mai are apa in el, posibil sa faca poc, la incarcare!

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu verifici daca merge si la incarcat? Ti-e teamă?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie/trebuia să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

| LTAA a răspuns:

Scoate tot ce poti sa scoti la el, scutura-l puternic, curata-l bine si lasa-l pe un servetel la uscat noaptea.

Eu am avut telefonul in buzunar, buzunar in care a intrat apa, undeva la munte, l-am curatat pe loc si functiona bine, cu cateva figuri. Dupa ce am ajuns acasa seara, i-am scos bateria si l-am scuturat, l-am tot lovit de masa, dupa l-am lasat sa se usuce noaptea pe servetel. A doua zi am incercat sa il incarc cu bateria externa si a fost totul ok, avea niste figuri, dar s-au rezolvat de la sine dupa un timp.

| xDragosel007 a răspuns:

Riscul sa se strice dupa cred ca exista, e mic dar exista, ai foarte mare grija la incarcat, ca potate explodeaza vreo ceva la baterie, daca nu e cea originala nu il baga in priza, cumpara-i alta baterie daca nu e cea originala!

| 01042004 a răspuns:

Ca sa fii sigur, baga-l intr-un borcan cu orez si lasa-l 70 de zile. Nu il scoate de acolo in acest timp. Dupa cele 70 de zile, poti sa il bagi la incarcat fara probleme.

| mcarstea2000 a răspuns:

Asa cum s-a mai zis, este foarte indicat sa il lasi la uscat peste noapte sau chiar cateva zile. Daca poti scoate-i bateria si cumpara-i una noua originala(de la un dealer autorizat), deoarece acolo sunt cele mai mari sanse sa se strice. Poti chiar sa incerci sa il usuci cu un uscator de par, de preferat cu aer rece, dupa ce il desfaci. Chiar si asa exista riscul sa se strice, dar il limitezi cat mai mult posibil.

| CocaCola1547 a răspuns:

Exsista sa se strice software, memoria se va face din ce in ce mai mica se va strica taci-ul toate apk vor merge in lag si va merge foarte greu