| gornistu a întrebat:

Hello TPU, am două întrebări legate de pocophone f1. E primul telefon pe care îl am cu încărcare rapidă, am înțeles că e opțională pentru că zicea cineva că e ok să o folosești, prin urmare se poate activa și/sau dezactiva. Ei, la telefonul meu e activată încărcarea rapidă și am tot căutat prin setări dar nu am găsit cum se dezactivează. Deci cum se face? Și 2, în poze apare în stânga jos logo-ul telefonului. Am reușit să îl înlătur doar tăind marginea pozei. Se poate dezactiva in vreun fel?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Incarcarea rapida teoretic se poate dezactiva la orice telefon, ai cautat pe google pentru modelul tau? sau sa cauti in limba engleza, de obicei pe la setarile bateriei sau la modul de economisire, trebuie sa ai o setare ceva in privinta asta. Eu sincer nu as dezactiva, unii spun ca dauneaza bateriei dar daca asa a fost conceput telefonul inseamna ca este normal. Uneori poate esti pe fuga si ai nevoie sa incarci mai repede telefonul, oricum orice acumulator este consumabil, nu tine la infinit.
Se poate dezactiva la setarile camerei foto trebuie sa ai o optiune de dezactivare logo.
Repet, poti cauta pe google folosind modelul telefonului tau sau in limba engleza ca sigur gasesti happy succes!

| gornistu explică (pentru Evolution):

Mulțumesc pentru sugestii, chiar mi-au fost de ajutor. Încărcarea rapidă nu se poate dezactiva, scrie pe forumul miui în engleză. Oricum nu voiam asta neapărat, eram doar curioshappy

| Evolution a răspuns (pentru gornistu):

Ciudat, la Samsung se poate dezactiva. Poti folosi un incarcator mai slab (sau unul care nu este original) si atunci automat nu se mai poate incarca rapid. Oricum totusi nu vad rostul dar se mai poate prelungi teoretic viata bateriei.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Eu am un poco f1.
Încărcarea rapidă nu o poți dezactiva.
Poți folosi un încărcător normal, însă e o prostie să stai mai bine de două ore jumate să îl încarci.
2. Dacă vrei fotografii decente instalează GCam pentru pocophone f1.
E softul folosit de Google Pixel, nr 1 actual în camerele foto din telefonie.
Telefonul tău nu are nevoie de root ca să o instalezi. E un mare avantaj.