| gherry a întrebat:

Merită să cumpăr telefonul Xiaomi mi11i? Mi se pare un telefon foarte bun la un preț decent. Am mai avut xiaomi, am fost mulțumit, dar atunci nu îl foloseam la capacitățile la care vreau să-l folosesc acum. Acum un Huawei p30 pro și vreau sa aflu dacă ar fi un upgrade sau un down grade.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In afara sunetului si a memoriei de stocare mai rapide (UFS 3.1), la care Xiaomi M11i sta mai bine,
Va fi un mare pas in spate din toate punctele de vedere.

Pe langa faptul ca uneori pica conexiunea WiFi (nu foarte des, dar nici foarte rar),
Am facut teste de viteza intre P10 Plus si Xiaomi Note 10 Pro.

Pe Huawei am mereu peste 300mbps la download, pe Xiaomi oscileaza intre 110 si 150mbps.

Tot softul este mai incurcat decat la Huawei, arata mai "ieftin", si e plin de bloatware (aplicatii inutile).
Bloatware care se poate elimina destul de usor ce-i drept, daca citesti putin... Minimal ADB am folosit eu ca sa scap de 41 de aplicatii inutile.

Nemultumiri in ce priveste conexiunea WiFi gasesti destul de multe pe net, nu e un caz singular.

La foto orice telefon ai lua de la Xiaomi (cu exceptia lui 11 Ultra), face poze mai proaste (sau mult mai proaste) decat P30 Pro.

Nu sunt nici impotriva acestui brand, au rolul lor in piata, ofera telefoane ieftine pentru cei fara asteptari mari.

Insa sa renunti la un P30 Pro pentru asa ceva, nu denota decat prostie.

| gherry explică (pentru NLS):

Am văzut că are un procesor mai bun, 120hz, camera nu o folosesc prea mult. Tu deții acest telefon? Sau ai un altul?

| NLS a răspuns (pentru gherry):

Acesta nu l-am vazut.
La maica-mea i-am luat Redmi Note 10 Pro, si un verisor are Mi 10T Pro.

La primul hai sa zicem ca inteleg, e din gama inferioara, spre mijloc.

Dar si Mi 10T Pro are probleme cu semnalul (variaza de la 2 linii la maxim, cu telefonul nemiscat din loc, intr-o zona unde pe P10 Plus am mereu semnal maxim) si i se deconecteaza WiFi ul cand ai mai mare nevoie de el. (o data la 10-14 zile, dupa spusele varului meu. Revine dupa ca. 1 minut, dar e stresant).
Ceea ce e de neconceput la cat a costat.

| gherry explică (pentru NLS):

Într-un fel are putina logică, investesc în acel telefon doar un procesor și ecran bun pentru a te atrage, însă pun piese mai ieftine la alte capitole, este o problema frecvent întâlnită la flagship killer.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă merită sau nu, spune la câți bani?

| gherry explică (pentru sierra1):

2000 ron

| sierra1 a răspuns (pentru gherry):

Dacă tot esti fan xiaomi (de ce oare?) ia din ăsta:

XIAOMI Mi 11 5G, 128GB, 8GB - prețul e cam tot p=acolo

| gherry explică (pentru sierra1):

Nu sunt fan. Mi se par convenabile și mă interesează acest subiect. Caut de ceva timp un telefon în acest buget.

Răspuns utilizator avertizat
| SakuraHaruno4348 a răspuns:

Nu merita nimic in afara de iPhone sau Samsung