| MitroKta a întrebat:

Am un telefon care imi facea figuri de ceva timp: îmi arăta ca se incarca chiar daca nu era conectat la incarcator sau la PC. Cand se intampla treaba asta nu mai se modifica nivelul bateriei- daca aveam 50% atat arata pana se descarca de tot- trebuie sa îi dau restart ca sa updateze afisajul, sa il arate corect. Am intrebat la un service si mi-au zis ca cel mai probabil are un scurtcircuit pe mufa de reincarcare. Nu l-am dus la reparat intrucat dureaza si aveam nevoie de telefon.
Dupa care l-am folosit intensiv zilele astea- stat online, net, si filme online. Ieri mi s-a comportat aiurea cand l-am bagat la incarcat si imi scria "goodbye" cand îl aprindeam. Stiu ca e amuzant dar...
Azi l-am bagat din nou la incarcat si pe la 45% l-am scos intrucat am plecat in oras. La un moment dat eram pe net, cautam ceva si mi s-a stins.
Am crezut ca e de la baterie, ca s-a terminat si l-am bagat la incarcat. Intrucat daca se descarca complet nu se aprinde din prima dupa ce il bagi in priza, nu mi-am facut griji. Insa, a venit seara si nu s-a mai aprins.
Aveti idee ce pot sa îi fac sa se aprinda? In afara de varianta service- asta oricum urmeaza sa o fac dar nu azi la ora asta.
Mentionez ca e un Nokia Lumia 920 si am incercat cele doua optiuni alternative de aprindere- cand nu se aprinde de la butonul power, o varianta e sa apesi unul din butoanele de volum+ butonul power, sau daca chiar nu se aprinde atunci buton volum+buton power+ buton camera. Si nu merge.
Scuze de limbajul colocvial, sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

Este un scurt la mufa de incarcare si eu am patit asa, ai putea sa il cureti cu o periuta de dinti uscata in timp ce este oprit si bateria scoasa, si eventual daca nu isi revine mergi la service.

| MitroKta explică (pentru Jameson):

Am spus si mai devreme carcasa telefonului este unibody, nu exista acces la baterie.

| Jameson a răspuns (pentru MitroKta):

Atunci curata-l si asa,,,

| MitroKta explică (pentru Jameson):

Haha! Se pare ca solutia ta cu periuta a dat roade pana la urma! Am scos o cantitate de praf care e imensa avand in vedere marimea mufei si a orificiului. Si cand te gandesti ca imi venea sa ma dau cu capul de birou cand am vazut ce imi ziceai sa fac laughing Merci, pana la service macar il incarc!

| MitroKta explică (pentru Jameson):

Dar de ce nu apare butonul pentru raspuns castigator decat la primul raspuns?! La ceilalti nu mai apare!

| Jameson a răspuns (pentru MitroKta):

Nu stiu de ce nu apare. poti da la oricare raspuns castigator, imi pare bine ca ti-am fost de ajutor.

| GlavanRep2 a răspuns (pentru Jameson):

Cum il curat cu periuta? In mufa de incarcat?

| Jameson a răspuns (pentru GlavanRep2):

Da exact, cu o periuta de dinti uscata il cureti in interiorul mufei din telefon.

16 răspunsuri:
| IonutGaby a răspuns:

Daca mai ai garantie te duci cu el. Trebuie dus ca sa ti-l repare nu stiu sigur ce are, dar daca ai garantie du-te cu el si vezi ce are.

| MitroKta explică (pentru IonutGaby):

Nu mai am garantie.

| alas a răspuns:

Hmh dupa cum a zis ala de la service e un scurcircuit dar totusi tu l-ai facut asa deoarece nu l-ai lasat. Dintr-un scurcircuit mic cred ca s-a transformat intr-un adevarat hal de stricaciune e ca un morman de haine puse una peste alta gramada.In baterie acel scurcircuit ..cand tu nu la-i auzit sau nu l-ai avut in vizor a facut o mica scanteie si cand face asa ceva ...cred ca s-a ars(parerea mea)sau acea scanteie a distrus bateria si cand l-ai bagat la incarcat..nu stiu ori e de la telefon ori odata cu acea scanteie cred ca s-a infectat si in incarcator.(repet parerea mea).Nu stiu ce ar trebui sa faci in afara sa-l duci la service.(nu face decizi gresite dupa parerea mea)ori cum bunicamea la telefonul ei daca il baga la incarcator o noapte si este descarcat tot descarcat ramane chiar daca e incarcat

| MitroKta explică (pentru alas):

N-ai inteles...scurtcircuitul e dinainte de intamplarea de azi! Azi nu mi s-a mai aprins cand l-am bagat la incarcat. Scurtcircuitul nu facea decat sa imi arate ca se incarca nefiind conectat la incarcator- evident nu avea cum sa arate nivelul crescand, dar nici nu mai scadea odata cu utilizarea.
Si...ce vrei sa spui cu mormanul de haine si cu scanteia care distruge bateria?! Si cu bunicuţa?!
Hai mai... eu intreb aici pe bune si voi radeti de mine! De-aia va suspenda adminii conturile...

| alas a răspuns (pentru MitroKta):

Eu nu radeam vorbeam serios! crying(((((((((((((((((

| Dynamoo a răspuns:

Poate fi de la telefon este o replica sau are un scurt pe plac si de aia iti da asemenea erori.Cel mai sigur mod este ca telefonul este o replica se intampla des.

| MitroKta explică (pentru Dynamoo):

"cel mai sigur mod" este ca l-am cumparat din magazin si nu din tara de la noi, si-a facut updateuri la ultima versiune de windows phone, n-are scurt pe placa ci pe mufa si nu este replica!

| mihaitzafarm00 a răspuns:

Daca mai ai vreun prieten, coleg, etc. cu telefon la fel ca al tau, dar sa fie Nokia Lumia 920, nu Allview, nu Samsung, INCEARCA SA BAGI BATERIA CELUILALT TELEFON IN TELEFONUL TAU!
Am spus sa nu bagi alta baterie in afara de Nokia deoarece exista riscul sa arzi telefonul. ITI SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA! laughing

| MitroKta explică (pentru mihaitzafarm00):

Bateria de la Nokia Lumia 920 nu este user replaceable- cu alte cuvinte carcasa nu are capac la baterie, e dintr-o singura bucata- nu poti umbla in el.