| boNNeR a întrebat:

am un iphone 5 si am vazut la un prieten ca la doua atingeri ale ecranului telefonul se deschide...si nu e nevoit sa foloseasca butonul de sus. tin sa mentionez ca si telefonul lui este tot iphone 5 nu 5 s... el spunea ca deblocarea asta e posibila cu un program de pe calculator sau ceva in genu. daca imi spune si mie cineva cum se numeste programu si cum se instaleaza corect. am auzit ca daca instalarea esueaza sau se deconecteaza telefonul de la calculator adio IPhone! dau funda

7 răspunsuri:
| Celmaitareanonim a răspuns:

Te-a cam mintit prietenul tau. acea functie toate iphone-urile, ipad-urile etc o au. se numeste "assistive touch" si o pui din: setari- general -accesibilitate- dai jos de tot si ai "assistive touch" si o activezi. iti arata ca o bulina pe ecran (o poti muta unde vrei), dai pe ea si poti bloca telefonul, poti intra in camera si o multime de alte optiuni. le poti modifica cum vrei, poti pune sa ai acolo ce vrei tu. de obicei lumea folosesye assistive touch cand li se strica un buton. eu am telefonul in engleza si de asta spun "assistive touch". in romana nu stiu cum e. incepi sa numeri de jos de tot si e a4-a.

| boNNeR explică (pentru Celmaitareanonim):

Nu, nu e aceeas treaba. el doar apasa de doua ori pe ecran chiar daca e inchis si se deschide ii intra direct in meniu la fel si la blocare si apasa oriunde, nu ii apare acel buton.

| Celmaitareanonim a răspuns:

Probabil are hack si si-a descarcat ceva din cydia. cauta pe you tube ca poate iti da. ceva de genul e si cu aplicatia "activator" care e tot din cydia. daca iti misti telefonul sprre stanga, sa zicem, iti intra in aplicatia pe care o setezi tu.

| boNNeR explică (pentru Celmaitareanonim):

Esti pe langa complet. AM ZIS CAND TELEFONUL E BLOCAT APASA DE DOUA ORI PE ECRANUL NEGRU FARA SA APESE VRUN ALT BUTON... se numeste jalibreak esti complet pe langa eu spun una tu tot cu miscarile tale si cu prostia ta din setari. am gasit singur, multumesc oricum, salut!

| Celmaitareanonim a răspuns:

Pai ma desteptule. am zis cydia ca ma gandeam ca nu ai auzit de jailbreak. calmeaza-te. si in activator poti face aia care o face prietenul tau. crizatule

| Celmaitareanonim a răspuns:

Simplu