| EZ98 a întrebat:

astazi mi-am achizitionat un telefon, Samsung Galaxy Xcover 4 si cand Incerc sa ma conectez la wifi pur si simplu nu merge. Scriu parola iar apoi sta putin si zice: "A aparut o eroare de autentificare". Nu are cum sa fie de la router pentru ca cu telefonul vechi/laptop-ul merge sa ma conectez dar cu acest telefon Imi da eroare. Am dat restart, am dat sa uit router-ul si sa bag iar parola dar nimic. M-am dus la un prieten care are si el router si am aceeasi problema. Ma puteti ajuta si pe mine?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai incercat sa te conectezi si la alte routere (nu doar unul singur), alta retea? Poate routerul emite pe alta banda/frecventa nesuportata de telefon. "problema" provine cel mai probabil din router, emite pe-o frecventa/band nesuportata de telefonul tau. Pe scurt, intri in setari, ii dai "free" fara parola, vezi daca ti-l detecteaza, sau alta securitate wpa2, wep etc. ori pe 20/40mhz, nu pe automatic si-ar trebui sa mearga. Sau incearca si cu un update de firmware.

| Trioda a răspuns:

Ai internetul activat de pe cartela SIM?
Dezactiveaza-l si apoi incerca conectarea telefonului.
Despre router,sa stii ca la incercari esuate de conectare,el te trece pe o lista a lui si te va bloca progresiv cu numarul de conectrai solicitat deoarece el avand protocol de securitate,va considera tentativa de intrare frauduloasa in retea.
Intra in Router,logheazate etc si la WIFI,trece-ti macul telefonului tau pe lista cu cei admisi,in acest fel routerul nu te va mai bloca.
Daca este tip nou,ai posibilitatea de conectare instant,ai un buton pe el cu functia de WPS,apesi acest buton apoi pornesti reteaua la telefon,conexiunea se va face automat.
iti las o adresa,cu traducere in romana, unde te invata cum sa folosesti aceasta functie, nu mai este necesara parola etc, decat dupa stergerea retelei din telefon, asa poti sa conectezi ce rei la routerul tau.

Succces!

https://translate.google.ro/....../translate

| EZ98 explică (pentru Trioda):

O sa Incerc chestia cu router-ul dar pe cartela sim nici nu mai am internet, si stau cu datele mobile dezactivate.