| Damon217 a întrebat:

Sunt in Anglia și vreau să cumpăr un telefon de pe Ebay, dar nu știu dacă este safe. Întrebarea este dacă chiar este safe și îmi va veni totul în regula! Mulțumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este safe, bineinteles. Orice cumperi online, in special de pe ebay, amazon si aliexpress ai risc sa fie fake, uzate sau sa nu le primesti.
Cumpaar din magazin, ca sa ai garantie si sa poti cere banii inapoi, daca nu-ti convine ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Orice cumperi de pe site-uri de targuri sau de mica publicitate au acelasi riscuri:
- platesti intai si pe urma nu stii ce primesti in pachet
- nu au nici o garantie, in caz ca se strica
Din aceste motive sunt mai ieftine produsele decat in magazine.

| CristianCRS a răspuns:

Depinde daca il cumperi nou de la o companie sau second de la un privat, oricum ar fi ebay si paypal au o politica stricta in legatura cu fraudele si in caz de frauda vei primi banii inapoi. Ca sa fii super acoperit atunci cand te hotarasti la un vanzator, fa print-screen la anunt, apoi cand primesti pachetul nu il desface direct, filmeaza tot, de la desfacutul pachetului pana la starea telefonului (estetic si functional). Astfel daca ai ghinionul sa dai peste un idiot sau pur si simplu se intampla ca telefonul sa aiba un defect poti sta super linistit, faci un complain la ebay si trimiti video sau poze, ei analizeaza situatia si primesti banii inapoi. Este indicat sa incerci sa contactezi vanzatorul cand ai o problema, daca nu raspunde sau nu vrea sa isi asume dauna, apelezi la ebay sau paypal. Am avut o singura experienta de genul si a mers totul ca uns.

| amzosoft2003 a răspuns:

Ebay este safe. Unii selleri, nu sunt.

Trebuie sa studiezi numarul de calificative si feedback-ul obtinut de seller in activitatea lui.

Daca este unul cu sute de mii de calificative si are procentaj 99%, bineinteles ca este safe si vei primi ceea ce scrie in anuntul lui.

Daca vei cumpara de la un Joes Blogs cu 2 calificative si 50% pozitive, fii sigur sa sunt sanse mari sa nu primesti ce scrie.

Daca el face dovada ca ti-a expediat produsul la adresa ta (pe care este inregistrat cardul sau din Paypal), nu prea ai ce sa-i mai faci. Il poti da in judecata dar Ebay sau Paypal nu te ajuta.

Preturile mici vin la pachet cu riscuri mari happy Bafta!