| SpikeSpigel a întrebat:

Trebuie sa-mi cumpar un telefon nou si ma gandeam sa-mi iau un IPhone ca m-am cam plictisit doar de android, android, android. Deja devine prea naspa sa umblu doar pe android. Si daca vreau sa-mi iau alt telefon ma gandeam sa-mi iau un IPhone (am mai zis si sus). Dar eu n-am sa imi iau niciodata un IPhone original. Ma gandeam sa iau o replica de 5s. Doar ca intrebare este asta: Care este diferenta dintre replica si original? Originalul are i OS. Dar replica are si ea i OS sau doar ceva ce incearca sa-l imite?

21 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Nu, tot iOS are si replica. Diferenta va fi ca cel care e replica va fi putin mai usor decat unul original.

Un alt fapt ar fi ca in loc ca la IMEI sa-ti apara un cod de cifre, iti va aparea o liniuta: http://img651.imageshack.us/img651/8079/iphoneimei2341.jpg ori iti va aparea un alt cod IMEI decat cel inscriptionat pe spatele telefonului.

Replica merge mult mai greu de obicei prin meniu. PC-ul nu ti-l va recunoaste ca un iPhone, ci ca un port oarecare.

Si, ce mai important, iTunes nu iti va recunoaste telefonul daca e replica. 100%.

| SpikeSpigel explică (pentru miTzuliK93):

Aha, deci daca e replica si vreau sa intru in iTunes nu o sa mearga sa downloadez nimic?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Exact. Va trebui sa-ti instalezi aplicatiile cu alte programe, prin Cydia de pe telefon, sau prin iTools, de exemplu, prin mediul extern.

| ElGreco21600 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Replica nu are iOS. E Android modificat. Genius.

| Heliodor a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Normal, este ca si cum ai incerca sa intri pe servarul original al unui joc cu licenta piratata. In plus, telefonul in sine nu garanteaza fiabilitate

| miTzuliK93 a răspuns (pentru ElGreco21600):

Nu toate, intr'adevar, dar cele care nu au procesor chinezesc MTK (de asta se tot pune Android pe iPhone-urile replica, ca suporta hardware mai slab), si-l au putin mai avansat, pot avea si iOS.

| AnimatedSignature a răspuns:

Uite diferenta dintre replica si original.

https://www.youtube.com/watch?v=K4ULEr6dWjo

Misto, nu?

| SpikeSpigel explică (pentru AnimatedSignature):

Eu vreau sa iau IPhone 5s... Nu 4.

| AnimatedSignature a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Am aratat DE OBICEI diferentele dintre replici si originale.

| vladv26 a răspuns:

Depinde unele au android unele ios, cel replica e mult prea usor fata de cel original, camera este diferita, so se misca mai greu, iti recomand sa nu cumperi replica iphone se strica ff repede si nu are rost sa iti iei

| SpikeSpigel explică:

Oamenilor laughing. Eu vreau doar sa stiu daca au i OS sau android. Ok, am vazut ca pot sa aiba si i OS dar si Android. Intrebare este : Daca il iau cu i OS, merge sa downloadez chestii din iTunes? Sau sa folosesc anumite aplicatii Apple?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Am raspuns mai sus la intrebarea asta, man. tongue iPhone-urile replica NU sunt recunoscute de iTunes. Va trebui sa te descurci cu altfel de programe.

| SpikeSpigel explică:

Am observat ceva. Nu sunt eu fac Apple dar am sa spun ceva. Eu pana in acest moment credeam ca iTunes este aplicatia gen GooglePlay de pe android. Dar din cate vad este doar o aplicatie de muzica. Deci, intrebarea ramane aceeasi. Daca imi iau o replica, pot sa downloadez chestii care sunt doar pe i OS sau chestii care sunt doar pe android? Apropo, cu replica pot intra pe App Store?

| SpikeSpigel explică:

Ok, altceva. Am zis sa iau un IPhone 5s original. Dar m-am uitat sa vad si mana a doua ca prima mana cam prea scump. 20 de milioane? Ok, am vazut ceva IPhone-uri 5s bune, dar blocate iCloud. Ce e ala iCloud?

| ElGreco21600 a răspuns:

Replica nu are iOS. E doar un Android deghizat in iOS. plus ca replica are un ecran de toata panarama, si se va vedea diferenta imediat. Eu zic sa te uiti si la Windows Phone. si eu ma saturasem de Android, nu imi permiteam iPhone, si descoperisem Windows Phone. acum detin un HTC 8X si dupa parerea mea e unul din cele mai bune si mai reusite telefoane din lume.

| ElGreco21600 a răspuns:

Nu, nu vei putea accesa app store. Frate nu-ti lua replica, e ca si cum ti-ai lua lamborghini made in china. pur si simplu nu se merita. sunt atatea firme ce produc telefoane de buget, gen UTOK, Prestigio, Huawei, Alcatel, E-Boda, Evolio, Allview... si lista continua. Replica ti se va strica dupa vreo 2 luni. Vei avea probleme cu touchscreen-ul din prima saptamana, la mosul ca o sa apesi ca un dement pe ecranul ala ca sa functioneze.

| Heliodor a răspuns:

Nu te arunca in replici, unele merita bani altele nu. Iphone, nu-si merita bani perfomante/pret. Ia uitate peste ultimile telefoane de la Allview si alte marci similare

| SpikeSpigel explică (pentru Heliodor):

Pai stiu asta... Dar daca m-am plictsit de android ce sa fac? Eu vreau doar sa stiu daca replica are i OS pur sau este doar o porcarie de sistem ca la telefoanele vechi si primele cu touchscreen?

| Heliodor a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Au android

| dragos914 a răspuns:

Nu iti lua replici! Eu am avut un iPhone replica si s-a spart dupa ce l-am scapat pe covor si in plus nu are nici IOS niciAndroid. Are java, dar nu merge nici un joc. Eu am un Allview A6 (550 ron pe site-ul oficial) si merge impecabil. Ti-l recomand happy

| miTzuliK93 a răspuns (pentru dragos914):

Nu toate, dar unele fisiere.jar sau.jad, copiate in telefon si instalate din el, vor merge.