| Basy_Home_1975 a întrebat:

Salut, un coleg mi-a luat din ghiozdan apa si a inceput sa o arunce prin clasa. Eu m-am ridicat cu telefonul in mana si cand m-am repezit sa imi iau inapoi apa mi-a dat un pumn in brat de mi-a scapat telefonul pe jos. Toata clasa a vazut, iar diriginta a spus ca nu are ce sa ii faca. Am un iphone 6, mi-a spart displayul si a facut o gaura in telefon si cand am zis sa imi dea banii el a spus ca nu imi da nimic. Cu ce il pot ameninta ca sa imi dea banii? Nu mai merge nimic daca il aprinzi se vede ca e aprins dar apare doar negru, ce sa fac?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se numeste bullying ce face ala cu tine, deci ori te faci puternic si il calci in picioare ori o lasi asa, dar iti va face din ce in ce mai rau.
Aveam 6-7 ani cand unul de seama mea dar mult mai solid si inalt cu 1 cap tot isi batea joc de mine, si a tinut-o asa cativa ani pentru ca imi era frica de el, imi dadea ba palme la misto ba sut in fund, eu eram mic si slabut nu aveam forta dar mai ales CURAJ.
Pana intr-o zi cand am facut 13-14 ani si tot a incercat sa ma loveasca, atnci i-am aplicat un pumn puternic in barba, de atunci ce crezi? s-a linistit.
Deci cu astia ori o dai la pace ori te vor face tarfulita lor! e alegerea ta.
Daca ai sa vii cu parintii o sa rada si altii de tine, dar intr-o prima faza DIRIGINTA ta este de vina ca nu i-a chemat parintii la scoala sa le puna asta in vedere si sa ii puna sa-ti repare telefonul.
Deci mare atentie pe viitor, eu nu zic sa sari tu la bataie dar daca te mai umileste rezolva-l altfel vei fi mereu considerat gagica lui!
Si nu umbla cu arme albe sau prostii, fii doar pregatit sa ripostezi daca te mileste, chiar te vei lua bataie lumea o sa te vada cu alti ochi atunci cand ai avut curajul sa te bati fata de atunci cand suporti injoseli, daca intelegi.

| Andreeush a răspuns:

Trebuia să ai folie de protecție la telefon, oricum nu cred că îl poți obliga să îți dea bani pe acel telefon.

| Bizon95 a răspuns:

Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa te duci la parinti si sa le povestesti
daca intr-adevar au vazut toti ca EL e de vina pentru telefonul spart, ai niste sanse, vagi (politie, judecata, etc.)

insa nu iti face sperante prea mari, in plus, daca ai asa un telefon ar trebui si sa ai husa anti-sock la el, si sa ai grija ca de ochii din cap!

| cfrtobias a răspuns:

Pai tu esti asa puternic intr-o mana sau voiai si telefon sa fie bine si sa recuperezi si apa? trebuia sa pui in buzunar normal si in rest sa cadeti de comun acord mai bine zici la parinti si sa vorbeasca cu dirigenta sau director

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nimic esti un fatalau
Mie daca imi facea cineva asa ceva ii rupeam cabina

| alex495 a răspuns:

Nu s de acord cu violenta, dar merita cativa pumni in gura. Macar atat. Daca e sarantoc o sa vezi banii la pastele cailor. Vb cu ai tai si zile sa vina la scl si sa discute cu diriginta, sa le ia nr la parinti si sa vb cu aia. Mai mult nu prea ai ce face. Probabil te gandesti la politie, n au ce sa faca ei.

| Basy_Home_1975 explică (pentru alex495):

Nu e sarac are bluze tom tailor, adidasi nike pantaloni de 60+ lei si are 2 telefoane un Samsung s4 si un iphone 6 s

| alex495 a răspuns (pentru Basy_Home_1975):

Wow. Mda e foarte bogat ce sa zic, inseamna ca eu sunt milionar pe langa el pffs... Atunci cheamai pe ai tai la scl si sa ia nr de la diriga al parintilor lui. Sa cada la un comun acord sa ti dea banii si cam asta poti face maxim

| christine99 a răspuns:

Nu are ce sa-ti faca diriginta, eventual sa va certe pe amandoi, tu pentru ca ai venit cu telefonul la scoala( in regulament scrie ca nu este permis din cate imi amintesc si sigur scrie ca nu au responsabilitate in privinta bunurilor de valoare) si el pentru ca a fost obraznic si a aruncat apa prin clasa. Cum ziceau si ceilalti un pumn si esti chit, nu o sa-ti plateasca nimeni telefonul inapoi.

| Basy_Home_1975 explică (pentru christine99):

Diriginta a spus ca putem aduce telefoanele la scoala dar sa le deschidem doar in pauza iar noi eram in pauza

| GicaGigekGica a răspuns:

Ăăă, director, parinti, făptașul din astea

| GicaGigekGica a răspuns:

Stai, daca nu ai voie la scoala cu telefon nu te mai duce la director

| AndreeaDinu255 a răspuns:

Mergi cu părinții la dirigintă sau cel mai ok ar fi la directorul/directoarea școlii