| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Cine are Huawei p40 lite și și-a pus folie de sticla pe el? Mie mi-a venit cadou telefonul cu folie de sticla și a pus-o taicamiu, eu am dat-o jos din cauza ca se vedea nasol la camera Selfie (e cea mai importantă pentru mine). E posibil sa se fi văzut asa din cauza ca nu o pus-o ca lumea sau ca nu o șters ca lumea telefonul?
Eu acum vreo 4 zile l-am scăpat și s-a spart apoi am dat 300 lei ca să schimb display-ul și acum stau cu frica asta sa nu îl mai scap, mi-aș lua folie de sticlă dar nu vreau sa dau bani a prost(30-40 lei)
Normal trebuie ca folia de sticla sa acopere camera Selfie? Asa și la un prieten ii acopera și se vede ok

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul "destept" este pentru oameni prosti.
Dai o gramada de bani pentru un telefon si te zgarcesti sa cumperi o folie de sticla si o husa protectoare buna, sa dai cativa banuti (uneori este chiar gratis) pentru montarea ca lumea al foliei.
Domnia si prostia, precum si zgarcenia costa mult si se plateste!

| raMLesS a răspuns (pentru Bula):

Da dar obrazul subţire cu cheltuiala se tine laughing laughing

| nyoentox2002 explică (pentru Bula):

Pai ni e faza de zgarcenie, faza este sa nu dau bani a prost

| Bula a răspuns (pentru nyoentox2002):

Centura de siguranta este mult mai ieftina ca masina, totusi ea te fereste in caz de accident!
La fel este si cu telefonul si husa + folia de protectie.
E mai bine sa le ai, dar sa n-ai nevoie de ele, decat invers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Deja ai dat 300 lei să repari telefonul, când puteai lăsa folia din sticlă pe ecran și dacă scăpai telefonul pe jos se spărgea doar folia, nu și ecranul. O folie din sticlă care acoperă tot ecranul costă în jur de 50 lei. De banii pe care i-ai dat la service pentru înlocuire display, puneai 5 folii din sticlă pe ecran apoi mai rămânea și bani de o pizza, suc și ketchup. Asta se întâmplă când nu ești pe banii tăi, când ai să ajungi să muncești pentru bani nu vei mai face din astea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci ai dat 300 de lei ca prostul si acum nu vrei sa dai de 10 ori mai putin ca sa eviti sa fii prost in continuare. Interesant. P.S. Sa mor de inteleg cum mama naibii reusiti sa spargeti telefoanele alea ca prostii... De carcase de protectie ai auzit? P.S. Unele folii acopera camerele selfie, altele nu. Depinde de telefon si de folie.

| raMLesS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am smartphone cred ca de 10 ani si n-am spart in viata mea displayul unui telefon, nu stiu cum reusesc ei...

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am capac pe spate ca a venit cadou la telefon plus folie de sticla si folia aia de sticla mi-a afectat camera selfie adica se vedea incetosat, camera selfie e foarte importanta pentru mine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Fa selfies in oglinda cu aia principala. Daca aia de selfie-uri e asa de importanta, poate ar fi cazul sa vezi un psihiatru. Nu, nu fac misto.
https://www.lifehack.org/......order.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pe vechiul Huawei P Smart 2019 mereu am avut camera pentru selfie acoperită cu folia din sticlă. Eu nu stăteam să mă chinui cu ea, mergeam la magazin și aplica. Mereu când mergeam să aplic folia, mereu se întâmpla ca atunci când voia să o aplice normal ( folia are un decupaj în partea de sus pentru camera de selfie ), ba prindea bulă de aer, ba nu se lipea calumea. 4 folii cât am schimbat în 2 ani, toate patru au fost puse invers. Adică, cu partea decupată pentru camera selfie în partea de jos. Eu nu am avut probleme cu camera, deși nu am folosit-o des. Chestia este că ecranul trebuie să fie curățat bine înainte. Încăperea bine aerisită și sa nu dai cu mătura înainte. Dacă ai aplicat folia pe un ecran murdar sau dacă dai cu mătura înainte, ștergi praful, etc. și ai prins o particulă de praf sub folie în zona camerei, atunci va fi problemă pentru ca va trebui să schimbi folia cu totul. Asa că, dacă folia este curată și nu se vede nimic care nu s-ar curăța cu degetul sau șervețel dezinfectant ( eu cu asta mai curăț ecranul), atunci este totul în regulă.

| dge18 a răspuns:

Un sfat. mai bine îți cumperi doar husă de carbon care să țină telefonul în siguranță și ai și tu grijă de el, folia nu ajută cu nimic spargerea display ului dacă îl scapi tare deodată.