| Trundle a întrebat:

Care-i faza cu funditele? de ce cerseste toata lumea funda?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Funda desemneaza raspunsul castigator la o intrebare.
Nu este bine sa generalizezi, nu toata lumea cerseste funde, le cersesc doar cei care cred ca scopul TPU este de a aduna funde.
Pentru a te lamuri cu activitatea pe TPU citeste raspunsurile la INTREBARI FRECVENTE. Numai bine!

| hideaway a răspuns:

Ăia care le cerșesc sunt niște cerșetori, care vor sa ajunga unde au ajuns alții.

Funda = "Mulțumesc-ul" virtual = 100 puncte = se afla în dreapta raspunsului cel mai folositor.

Citește și Întrebările frecvente:

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| anonim_4396 a răspuns (pentru hideaway):

Mah@ fa*ta*h: dar tu cand tot faci copy/paste la raspunsul asta, de vreo 6 luni incoace, ce pusca mea faci?
Sa nu zici ca ajuti, ca doar nu esti robot industrial android, sa ajuti ca patefonul orice intrebator de intrebari stupide... asta e trebaa administratiei, sa creeze raspunsuri standard la intrebari standard... ia foloseste-ti creativitatea de acum cand raspunzi, nu mai da copy/paste ca toti idiotii (ca nu pari).
PS. Hai, recunoaste sincer: cate fundze ai luat cu raspunsul asta?

| hideaway a răspuns (pentru anonim_4396):

La raspunsul asta chiar nu am mai dat copy-paste! Se poate probabil sa mai am raspunsuri asemanatorae cu asta, dar copy-paste nu am dat!
La ps:
Crezi ca eu îmi urmaresc fiecare funda în parte? Habar n-am. Eu tot pe aceeași idee rămân: cerșetorii de funde nu vor ajunge niciodata "sus", pentru ca sunt niște cerșetori.
PS.: De ce sa nu recunosc: am mai dat copy-paste, dar altor raspunsuri. Ăstuia nu i-am dat.
PS. 2: Probabil te referi la felul de exprimare: "vor sa ajunga unde au ajuns alții". Eu îmi pastrez felul de exprimare. Nu vreau sa ma schimb!

| anonim_4396 a răspuns (pentru hideaway):

Bine, fa ce vrei, ca nu sunt taica-tu sa fac observatie de 10 ori... cred ca nici el, nu? laughing
Mie oricum, pe ansamblu, mi-esti simpatica (imi place setul tau de fonturi rolling on the floor )

| CoquineNoire a răspuns:

Nici eu nu inteleg, nu vad pe nicaieri Turnul Eiffel...

| MrAngelus a răspuns:

Pe TPU, funda desemneaza raspunsul castigator la o intrebare.

A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult.

Sursa: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente - sectiunea "De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?"

| ÐÿÅ a răspuns:

Buna happy

Fundita asta nu este altceva decat o recunoastere simbolica a ajutorului oferit de cel mai bun raspuns pe care l-ai primit. Asadar, atunci cand pui o intrebare si se aduna un numar suficient de raspunsuri, poti sa-l recompensezi pe cel care consideri ca te-a ajutat cel mai bine, facand click pe fundita gri din partea dreapta a fiecarui raspuns. Bye :*

| RainOfColors a răspuns:

Intra pe Intrebari Frecvente si vei afla "Care-i faza cu funditele".

| Foxie2 a răspuns:

Sa cersesti funda e doar un prost obicei.
Funda aia nu-ti da de mancare in realitate. Daca ai ajutat pe cineva persoana aia iti va da funda pentru ca asa considera ea ca te rasplateste nu pentru ca (virgula) cersesti.

asta e un site care-ti da posibilitatea sa ajuti si sa fii ajutat cand ai o problema nu sa colectionezi funde.

Nu te simti mai bine cand stii ca ai castigat-o decat cand ai cersit-o?

| Niiiicu a răspuns:

Prin funda se intelege acrivitatea pe site, cel mai bun raspuns primeste in general funda, mai multe funde=multa activitatehappysucces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ce le cerşesc o fac deoarece consideră că vor deveni experţi sau pur şi simplu le creşte stima de sine. Deşi nu înţeleg cum, după cum zicea şi ZuzuPrim, nu mai bine te simţi când primeşti funda fără să cerşeşti, ştiind că ai dat un răspuns bun?
Eu am întrebat câtiva pe TPU de ce cerşesc funda. Majoritatea nu mi-au răspuns la privat, deci e clar că nici ei nu ştiu de ce o cer!

| Kyrie a răspuns:

Oamenii fac niste eforturi mici si isi irosesc timpul sa raspunda pe masura intrebarilor, ti-e ti-ar place sa dai 100 de raspunsuri corecte si sa te simti ignorat?, funda = un mod de apreciere

| NeneaGogu a răspuns:

N-au avut jucarele cand au fost mici

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Multi cer funde pentru ca vor mai multe puncte si sa ajunga experti TPU dar asta se bazeaza sa ai 500 de raspunsuri din ca 15% minim sa fie castigatoare dupa ce ajung experti TPU au cu ce se da mari (nu toti fac asta). sper ca ai inteles

| TM6524 a răspuns:

Pentru ca iti da puncte pe TPU cu care poti avansa in clasament

| robinasahood a răspuns:

Pentru ca funditele valoreaza multe puncte.

| Birjaru_Ana_1990 a răspuns:

Toata lumea pune funda sa-i ajutam intelegi