Cine ai vrea sa fie Userul Anului 2018?

Dragii nostri,

A mai trecut un an si iata-ne ajunsi la momentul nominalizarilor pentru Userul Anului 2018

Conditiile raman aceleasi si anume: sa fi avut in ultimul an minimum 20 de raspunsuri pe luna pe o perioada de cel putin 6 luni. Cele postate la Trivia/Amuzante nu sunt luate in considerare. Nu pot fi nominalizati cei care au castigat deja acest titlu.

Asadar, daca stiti pe cineva care indeplineste aceste conditii si care credeti ca merita, lasati propunerea voastra in comentarii pana pe 18 decembrie.

Dupa aceasta etapa, vom valida userii propusi si vom da drumul la votare pana pe 3 ianuarie 2019

Premiul consta intr-un Espressor automat Tchibo Cafissimo si un stick usb de 64GB.

In plus, vom mai acorda inca 2 premii:

- Boxa Portabila Akai ABTS-22 pentru premiul de onoare TPU

- o Boxa portabila Philips BT50 pentru cel mai activ nou membru TPU.

Succes si spor la propuneri!

PS. Si autonominalizarile sunt luate in considerare :)

UPDATE: In urma voturilor voastre am desemnat Userul Anului 2018: Bula.

Premiul de Onoare TPU i se acorda lui corbulalbrosu, pentru activitatea sa intensa in comunitate, iar premiul Cel mai Activ Nou Membru TPU ii revine lui sierra1.

Felicitari si multumim tuturor pentru implicare!

297 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sa muriți voi ca a ieșit corbul laughing)

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Tot mai frumoasa devi, roscato

| darrio2007 a răspuns:

Ioandelasal.

| MihaelaDart a răspuns:

Floresdemayo sau Ray, sunt cei mai ok pentru mine. E greu s aleg dintre cei doi big grin, ambii imi sunt dragi.

| cristi202 a răspuns:

Desigur ca eu as vrea sa fiu. Dar daca privesc in urma, realizez ca pentru asta trebuia sa fiu mai bun, sa sar mai mult in ajutorul celor de aici. Pina una-alta, cu siguranta ca altcineva e mai in drept sa fie. Ar fi citiva la care m-am gindit, insa daca e sa nominalizez unul din ei, imi dau seama ca o fac in detrimentul celorlalti, pentru ca fiecare in felul lui merita a fi utilizatorul anului. Dar hai sa ii zic: Bula, NLS, Lioana, Hammurabi.
Si ar mai fi ceva: un premiul pentru excelenta ar merita si nu doar anul acesta, ci in fiecare an, caci pe merit a fost userul anului 2012, Ioandelasal. Pentru mine dinsul e "cel mai..." de pe TPU, si comentariile sunt de prisos, stiti si voi cine este si ce face pe aici. De multe ori mi-am dorit sa fiu ca dinsul, sa dau raspunsuri atit de exacte si de clare, si sa fiu atit de serios, dar... eu sunt eu si nu il pot egala.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu mai propun inca 2 titluri:
- "Cel mai amuzant" - pentru cel/ceea care a primit cele mai multe voturi "Amuzant" pe parcursul anului. Premiul: un clovn-jucarie care rade cu hohote happy
- "Fake-ul anului" - pentru cei care si-au schimbat numele de mai mult de 3 ori pe parcursul anului sau participa cu mai multe profile pe TPU. Premiul: postare pe "Lista neagra" a TPU, cu toate numele avute si profilele folosite.

Chiar daca acum nu s-ar putea realiza (din motive tehnice), cu incepere de la inceputul anului viitor le-as pune in aplicare.
Sunt convins ca, cel din urma titlu ar ridica mult nivelul TPU, iar multi care doar "dau cu parerea in balta" s-ar abtine...

| sabin89 a răspuns:

Băi, si voi - Să nu mă propună niciunul! Eu care de la 2012 încoace dă-i si luptă...

| AvalohAlyn a răspuns:

AfrodiusHoliavo99laughing)

| AvalohAlyn a răspuns:

AfrodiusHoliavo19, pardon.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Flores de mayo as vrea eu

| minrest a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Flores e extrem de tare; e desteapta si omenoasa, dar a fost userul anului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Din pacate a fost deja

| minrest a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bravo, Cristi, ai gusturi bune, si pentru mine ar fi prima optiune; Flores a fost deja, nu mai participa; asa e regulamentul.

| RAY a răspuns:

Suntserios mai trebuie sa scriu de mai multe ori ca vad ca nu ai inteles, a pune intrebari pe TPU nu se acumuleaza nici un punct, cand afirmi ceva dovedeste asta, nici a raspunde la propia intrebare, se dau puncte doar la primul raspuns la o intrebare atat

Acumulezi puncte de fiecare dată când oferi răspunsuri. De asemenea, câştigi puncte şi prin voturile primite pentru răspunsurile tale.
- pentru postarea unui răspuns (aprobat) veţi primi 50 de puncte;
- pentru postarea unei întrebări nu se mai oferă niciun punct şi nici pentru votarea răspunsurilor postate de altcineva;
- atunci când un răspuns este ales câştigător, cel care l-a postat primeşte 100 de puncte;
- pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se oferă câte un punct;
Se acordă puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un răspuns: primul răspuns postat pentru o întrebare valorează 50 de puncte; al doilea - 40 de puncte; al treilea - 30 de puncte; al patrulea - 20 puncte; al cincilea răspuns - 10 puncte;
Pentru a vedea care dintre întrebări nu au niciun răspuns/ au un răspuns/ au două răspunsuri/ au trei răspunsuri, intră aici.

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Tot te votez happy

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ma uimesti bogdan in sens pozitiv, danke

| RAY a răspuns:

Suntserios tu ceri crestinilor sa dovedeasca ceea ce cred dar tu nu poti dovedi ceea ce afirmi, e acelasi lucru, dovedeste ceea ce ai afirmat

| Superior a răspuns (pentru RAY):

La raspunsul asta ai tot respectul meu.
"Suntserios tu ceri crestinilor sa dovedeasca ceea ce cred dar tu nu poti dovedi ceea ce afirmi, e acelasi lucru, dovedeste ceea ce ai afirmat"
Sa nu uit ca ne pangareste, ia in zeflemea conceptiile crestine, spunand ca are dovezi ca Dumnezeu e un mos cu baston pe un nor, dar nu le-a dat niciodata.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu exista asa ceva, nu scrie asa ceva in biblie

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Am dat aici citatul din regulament unde nu scrie nimic clar despre cum se punctează răspunsurile, deci mi am dovedit spusele.

Nu am zis nicăieri ca am dovezi despre cum dumnezeu e ce am zis. Ți am mai explicat de multe ori ca e doar o concluzie logica. Vino tu și demonstrează ce e dumnezeu dacă crezi atât de tare în el. Și vezi ca ești off topic

| RAY a răspuns:

RAY a ajutat 16.937 membri ai comunităţii TPU.ro
suntserios

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca ai ajutat asa multi oameni, unde ti-e statuia?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Au daramato astia dupa 90

| Lucian2473 a răspuns (pentru RAY):

Daramato? Uite de ce spuneam de tine ca nu meriti user al anului! Ma intrebai de ce nu ofer eu raspunsuri. am oferit si am fost blocat pe nedrept impreun acu alti useri de seama. Azi gasim numai raspunsuri naspa si incorect scrise gramatical.

| RAY a răspuns (pentru Lucian2473):

Ma intrebai =mai intrebat, daca tot mai corectat, Ma intrebai de ce nu ofer eu raspunsuri. dupa punct se incepe cu litera mare, numai te da ce nu esti, si am fost blocat pe nedrept impreun acu alti useri de seama. din nou greseli, Azi gasim numai raspunsuri naspa si incorect scrise gramatical., azi am gasit, noi gasim

| Lucian2473 a răspuns (pentru RAY):

Dupa punct nu mi-a batut bine tasta Shift ca sa pun litera mare. E greseala de tastare. Pe cand la tine tine sunt greseli din necunoasterea limbii Romane. Hai, pa!

| RAY a răspuns (pentru Lucian2473):

Ma intrebai de ce nu ofer eu raspunsuri. am oferit si am fost blocat pe nedrept impreun acu alti useri de seama. Azi gasim numai raspunsuri naspa si incorect scrise gramatical.

tot tasta aia e de vina,wow,desi am greșeli uriase,tu mai inteles,asta e uimitor, nu doar tu si toti care ma judeca, pentru ca tu scrii ca eu nu cunosc limba romana, deci categoric eu scriu in alta limba acum, in fine, ce rost are omule tot acest circ pe internet, fi barbat daca esti fata in fata nu pe TPU

| RAY a răspuns:

| suntserios tu ai afirmat ceva acum 2 ore | suntserios a răspuns (pentru Lioana):
A fi activ nu inseamna ca a si ajutat cu ceva... sa pui intrebari la care incepi sa faci chat doar ca sa cresti in rank... meh

ti am dovedit ca nu e adevarat
Acumulezi puncte de fiecare dată când oferi răspunsuri. De asemenea, câştigi puncte şi prin voturile primite pentru răspunsurile tale.
- pentru postarea unui răspuns (aprobat) veţi primi 50 de puncte;
- pentru postarea unei întrebări nu se mai oferă niciun punct şi nici pentru votarea răspunsurilor postate de altcineva;

doar pentru primul raspuns, dar nu la intrebarea ta, se acord puncte, o poti intreba pe admina, eu am intrebat o si mi-a confirmat ca asa e

| RAY a răspuns:

TPU.ro
Vineri, 05 Octombrie 2018, 1:29 pm
Buna,
Punctajul se obtine doar pentru primul raspuns, nu si pentru celelalte. Totusi, pentru a fi totul ok e bine sa precizezi sursa informatiilor si sa nu ti le atribui. Daca totusi informatia este prea mare, poti da direct link-ul catre acel site, fara a folosi copy-paste. Drepturile de autor trebuie respectate, astfel am rugamintea ca pe viitor sa precizezi site-ul de unde preiei informatia.

Zi buna,
Echipa TPU.ro

| RAY a răspuns:

Acum 7 minute | suntserios a răspuns (pentru Superior):
Am dat aici citatul din regulament unde nu scrie nimic clar despre cum se punctează răspunsurile, deci mi am dovedit spusele

ba da scrie foarte clar cum se dau punctele

| RAY a răspuns:

TruthHurt isi mai amintesti cand ai facut-o in toate felurile pe zoeyy aici pe TPU, dar ai tupeu sa ma judeci, cica ma faci baiat, ma cunosti real, fata nu tea jignit, radea de tine ca aveai niste idei de tot rasul

| RAY a răspuns:

"am gasit " am si £££££££ observ si $$$$$$ e bogata tastatura asta

| RAY a răspuns:

Nilsson daca eu eram admin alegeam un asa zis castigator in functie de fundite,voturi primite, se putea implanta un algoritm, iar cei care incearca sa insele sistemul sa fie banati, fara categorie inutila conversati, trivia, amuzante si implantarea unui chat pentru conversati, iar la categoria religie sa fie pedepsita propaganda si spamul si gata

| RAY a răspuns:

DANNY1004 dovedeste ceea ce afirmi baiete, fi calm ca nu am alte conturi, anul trecut am primit 280 de voturi ce spui aveam eu 280 de conturi pe TPU? toate senior, scrii aiureli

| DANNY1004 a răspuns (pentru RAY):

Puteai sa imi raspunzi si de pe contul GamerBoySlay care e de cateva ore facut si are un singur raspuns postat pe TPU: Ray.

| RAY a răspuns (pentru DANNY1004):

Tu nu intelegi ca eu nu am alte conturi, dovedeste naibi ce afirmi

| RAY a răspuns:

Asta cu 2 papagali, soareci de casa, care nici usa de la intrare nu sunteti capabil sa o descuiati. e copy paste de la mine, esti o copie expirata

| RAY a răspuns:

Asta spun si eu, nu merita efortul, sa fim banati banati

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca ajungi undeva daca-i tot raspunzi? Lasa-l de banii lui, nu e smart sa pierzi timpul cu oricine are chef de discutii in plus. Gandeste-te daca as sta eu la atatea discutii cu fiecare om care ma contesta. laughing

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Ai dreptate,imi patez imaginea,am atatia anii aici pe TPU, cei care ma cunosc stiu ca nu sunt genul asta, dar asta m-a enervat zilele astea, nu stiu ce are cu mine, singur s-a trezit sa ma jigneasca,
nu i am spus nimic, glumeam cu marius si s-a trezit si el sa ma jigneasca apoi aici

ps mesajul asta l am vazut dupa 17 minute, cool

| RAY a răspuns:

Ce ai ma eu nici macar nu mam nominalizat,deci as fi putut,ca alti mau votat e votul lor,traim in democratie,respecta votul altora,eu am impresia ca e un fel de rasism impotriva mea, si anul trecut si anul asta, ura fata de germani, mai ales ca scrii in special tu ray, nu meriti deloc acel titlu propriuzis, eu spun sa isi citesti istoria sa afli despre istoria minoratilor din Romania, in 1918 Romania a semnat ceva cum ca respecta toate minoritatile si ca toti au acelasi drepturi si ca rasismul nu poate exista

| RAY a răspuns:

HappyGărl vrei sa te bag si pe tine in seama, duci lipsa de atentie, cand esti apreciat in mod sincer de un om e ceva nu cand esti apreciata ca mergi in colanti pe strada

| RAY a răspuns:

MrMaddox se pare ca si tu vezi doar ce isi convine tie atat, vezi ambele parti apoi afirmi ceva, asa e logic, cred ca orice om stie ca aia e gluma ( fara autisti ei nu pot percepe diferenta ) trist

| RAY a răspuns:

HappyGărl scuzele mele, daca te am judecat eronat, plato nu e un user rau el e doar un idealist, crede in lucruri de care natura umana nu poate fi in stare, in rest e un om ok

| RAY a răspuns:

Tobias78 in primul rand ai imaginatie,simtul umorului

'' Cele mai bune ''conversati'' le am cu femeile ''... SilentRain, Supădeceapă, Mordrica... iele nu ie femeii

ba da am avut conversati bune si cu ele,dar omul are o limita in a fi fals,mai lasa si sa se vada partea ascunsa

Câte fete ( persoane) ai la ignore?!
nici una,ei ma ignora nu eu,eu nu ignor pe nimeni si nici nu ma pot scoate de acolo din lista altora

Dar nu urăsc femeile ''... happy lup... îmbrăcat( ai şi cravată) în blană de oaie.

nu le urasc, dar daca lipsa increderi inseamna misoginism, mizantrop atunci sunt ambele, a nu crede nu inseamna sa ai o ura, asa cum a nu crede in zeus nu inseamna ca il urasti

6.2 '' Apatridul Anului 2018 '' - Ray ( '' Mă voi românii... '' );
ca asa vorbesc si cei de la tv, romanii vor plati mai mult, romanii in sondaje etc si aia sunt tot asa

6.3 '' Sexologul Anului 2018 '' - Ray ( '' Man misogini iubesc cel mai mult de fapt, ei au iubit cu adevărat '');

corect,asa e, misogini au iubit femeile cel mai mult si misandrele barbati

Neliniştitul Anului 2018 '' - Ray ( '' Cum se văd fetele? Când le văd si sunt frumoase involuntar mă gândesc la sex si le percep ca obiecte sexuale...'').

si ma rog tu nu, poate esti asexual, gay, e normal cand te atrage sexual o fata sa te gandesti la sex involuntar, la ce ai putea sa te gandesti? sa stiu si eu, baieti nu fiti ipocriti ca si eu sunt mascul ca voi

| Tobias78 a răspuns (pentru RAY):

Mulţumesc, pentru compliment!
Sunt cel mai heterosexual dintre heterosexuali! happy
Baftă!

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Nici nu ești atras sexual de fete?

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Scrii acolo de SilentRain, Supădeceapă, Mordrica, le cunosti cumva real? esti convins ca sunt opusul a ceea ce cred despre ele, poti dovedi asta? faci asocieri eronate, complet ilogice

| Tobias78 a răspuns (pentru RAY):

Ce înţelegi prin atracţie sexuală? Bust - talie- şolduri?!

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Ceva involuntar petrecut in partea emoționala a creierului uman perceput mai tarziu de partea rationala umana

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Ce legatura are una cu alta? da omul ala vorbeste mai corect ca prim minstru,merita respect, ca fac greseli gramaticale e treaba mea,eu nu oblig pe nimeni sa ma citeasca,nici nu cer scuze,nici nu inventez scuze,e doar rasism atat, din toti useri doar pe mine ma vedeti, de parca toti scriu corect la virgula,si nu gresesc niciodata,dar pentru ca sunt de alta nationalitate sariti pe mine, fac pariu ca daca aveam username ion, petru nimeni nu se lega de gramatica mea, va plangeti de rasism dar sunteti rasisti, nu toti uni

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Https://www.digi24.ro/......nal-525168
„În momentul de faţă e 42% procentul elevilor care ţin de analfabetism funcţional, adică sunt elevi care nu sunt capabili să facă raţionamente elementare, nu ştiu să folosească operaţiile matematice elementare când se confruntă cu o situaţie din viaţa de zi cu zi", a spus Cristian Hatu, preşedintele Centrului de Evaluare şi Analize Educaţionale.

asta nu conteaza, conteaza doar ca eu fac greșeli gramaticale

| Tobias78 a răspuns (pentru RAY):

Îmi spui că fac asocieri eronate, complet ilogice, nu înţelegi nimic din întrebarea Supiţei, nu înţelegi nimic din răspunsul meu( Klauss)... crezi că mai are rost să-ţi mai spun ceva legat de atracţia sexuală?!

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Nu mie trebuie sa imi spui, asta e ceea ce au descoperit cercetători in ultimi 10 ani, atractia sexuala se poate vedea la un RMN, am inteles ca sunt analfabet si ca sariti pe mine pentru ca sunteti rasisti

| Tobias78 a răspuns (pentru RAY):

Ai văzut ce răspunsuri a primit ea ( Supiţa)?! Ei( cei care i-au răspuns) nici n-au ştiut că e vorba de tine. Ai văzut cum te-au caracterizat?! De ce nu vorbeşti şi cu ei?!

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Ma user Tobias78 tu stii ce inseamna TPU? un site de intrebari si raspunsuri atat,TPU nu este un site unde criticam,judecam pe alti,daca un user incalca regulamentul este treba unui admin,ceea ce faci si tu si acel user se numeste atac la persoana,ceva interzis pe TPU,potrivit regulamentului TPU,TPU nu este site unde sa ne dam cu parerea despre alti,nu suntem la piata aici, repet nu e nimeni obligat sa ma citeasca, nu ignori un om apoi il critici, il judeci, acel user scrie complet corect gramatical oare tu scrii? spune mersy ca mai continui sa imi pierd degeaba cu tine in loc sa raspund unor useri care au nevoie de ajutor nu de barfe, critici

| Tobias78 a răspuns (pentru RAY):

Mă user Ray... tu ai voie să jigneşti femeile? Ai voie să le faci isterice? Ai voie să te legi de religia mea? Ai voie să-mi jigneşti inteligenţa? Ai voie să-ţi baţi joc de gramatica limbii române?
Ce treabă ai tu cu religia mea? Eu m-am legat de atei?
Tu mi-ai dat ignor... nu eu. Tu te-ai apucat de învăţat şase limbi străine, dar n-ai habar de gramatica limbii române.
Să-ţi pierzi timpul cu mine?! happy Iar te dai rotund?!

| RAY a răspuns (pentru Tobias78):

Mă user Ray... tu ai voie să jigneşte femeile?
sa prezinte dovezi si sa le arate unui admin, Ai voie să le faci isterice? isteria la femei a confirmata de freud in caz ca nu stiai, Ai voie să te legi de religia mea? ce religie ai? singurele religii sunt cea ortodoxa si cea catolica, Ai voie să-ţi baţi joc de gramatica limbii române? deci 42% din copii din Romania isi bat joc de gramatica, serios, si prim minstru dar asta te faci ca nu vezi, Tu mi-ai dat ignor... nu eu. Tu te-ai apucat de învăţat şase limbi străine, dar n-ai habar de gramatica limbii române =iar te legi de gramatica mea =cam atat stii sa spui, ce legatura are invatatul de 6 limbi vs gramatica limbi romane, desigur ca nici o legatura, dar ai spus ca sunt analfabet =deci nu poti sa ma intelegi, deci de ce isi mai scriu, de ce imi scrii?

esti sectanct?

| supadeceapa a răspuns (pentru Tobias78):

Si mie mi-a dat ignor si spune peste tot ca eu i-am dat lui rolling on the floor.

| RAY a răspuns:

Sierra1 ai dreptate, dar vezi tu putini aprecieaza asta, vorbim de cineva care sta pe curentul lui, internetul lui, timpul lui si ajuta un necunoscut, trebuie respectati toti care ajuta cum pot si ei

| RAY a răspuns:

Daca AnaMaria50 devine primul minstru emigrezi? laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Admin draga, vin cu o idee de simplificare a criteriile de selectie pentru CASTIGATORUL ANULUI, deoarece metoda actuala de selectie mi se pare incorecta, punand in balanta un user cu 20 de postari, fata de unul care a muncit 1 an intreg si are 2.000 sau 20.000.
Tocmai datorita acestor useri, care s-au implicat constant tot anul, forumul dvs este activ si de succes!
Selectia si nominalizarea acestor useri ar trebui sa apartina conducerii forumului, iar ceilalti userii sa-i voteze.
Desi au fost anumite conflicte pe forum intre useri, unele lasandu-se cu atacuri la persoana, cred totusi ca se poate trece peste aceste conflicte si se pot nominaliza oameni care sunt o valoare pentru forumul dvs.

Chiar daca userul CORBULALBROSU imi este antipatic si m-a jignit de nenumarate ori pe forum, am sa trec peste animozitatile personale si am sa-l propun pentru castigatorul anului, pentru implicarea lui masiva in educatia sexuala, data acestor copii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bula