| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si 1.88 m. am hotrat sa ma apuc de sala ca sa nu mai cresc si vreau un sfat. Este bine sa iei proteine?

7 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Daca faci sala, da, sunt recomandate niste suplimente

| ParisulTau a răspuns:

La 16 ani proteine? Vrei sa te faci "butoi " in sensul de umflat? NU se vede frumos CLAR! Eu zic sa faci doar sala happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru ParisulTau):

Te faci butoi de la proteine?

tu ai HABAR despre ce vorbesti? sau doar iti place sa aberezi?

| ParisulTau a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar nu aberez! Poate am exagerat un pic. Proteinele sunt un supliment pe care multi le iau cand merg la sala, dc? Nu este necesar, dupa parerea mea. Ele te ajuta sa te umfli mai repede intr-un timp scurt. Daca faci treptat si frecvent + alte sporturi, crede-ma ca ai sa te dezzvolti mult mai frumos si ai sa arati mulr mai binewinking Si e si de duratawinking E satula lumea de baietii umflati cu proteine si nimic in cap.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ParisulTau):

"Ele te ajuta sa te umfli mai repede intr-un timp scurt", nu, proteinele REPARA fibrele distruse de antrenament.

Si "proteinele" nu sunt doar un supliment.

proteine mai sunt si : carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume ( quinoa, mazare, fasole, linte ).

Eu cred ca tu vorbesti despre steroizi, nu despre proteine.

Răspuns utilizator avertizat
| xAnddreiix a răspuns:

Deci proteinele sunt necesare, dinaia cei care merg la sala manaca atat, au nevoie de proteine pentru cresterea masei musculare. Eu recomand sa iei pentru ca daca nu o faci nu se pune pe tine. happy