| UmbraDeVulpe a întrebat:

Am 25 de ani si nu calc cum trebuie si din cauza asta am distrus o gramada de papuci... Si in cel mult 2 saptamani erau gata... Se mai poate face ceva ca sa calc si eu normal? Daca da, ce?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic ortoped.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medicul ortoped sa iti dea o parere si sa iti recomande incaltaminte adecvata.

| sammie a răspuns:

Nu prea cred. Ar trebui să-ți iei încălțăminte specială pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ar fi mai bine cu talpă mai mică. Dacă e groasă poți călca strâmb sau să te accidentezi. Sau... caută pe net '' Pantofi speciali pentru ( boala ta ) ''

Răspuns utilizator avertizat
| sammie a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cred că da. Sau pur și simplu scrie-ți problema pe google

| alexcelfrumos14 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la doctor deoarece o astfel de problema ar putea avea consecințe asupra oaselor si/sau mușchilor. Nici eu nu calc bine cu un picior si mi s-a spus ca trebuie sa imi indrept mersul deoarece s.ar putea sa imi trebuiască operatie la genunchi in 10 ani deoarece greutatea nu era distribuita corect pe picior. Mie mi s-a recomandat sa fac sport pentru a indrepta mersul, dar desigur nu stiu cat de grav este la tine sau cat de similara este problema. Un doctor e singurul care poate sa iti dea un raspuns exact!

Răspuns utilizator avertizat
| alexcelfrumos14 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, inot si dans. totusi dansul este cel care m-a ajutat cel mai mult, îmbunătățirile au fost evidente destul de repede.

Răspuns utilizator avertizat
| alexcelfrumos14 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Astea sunt sporturile pe care mi le.a recomandat mie doctorul si am ales sa le fac pe ambele.